Holiganlarına hedefi buymuş !

Şehri savaş alanına çevirip Bursaspor-Beşiktaş maçının iptal edilmesine neden olan holiganların asıl hedefinde siyah-beyazlı futbolcuları taşıyan takım otobüsü vardı.

Holiganlarına hedefi buymuş !
09 Mayıs 2011 Pazartesi 12:45 tarihinde eklendi, 3.142 kez okundu.

 

Bursa'da Türk futbol tarihine kara bir leke olarak işlenen futbol terörü gündeme damgasını vurdu.
 
Sabah'ın haberine göre; Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesi siyah-beyazlı ekibin taraftarlarını şehre istemeyen holiganların çıkardığı olaylar sonucu karşılaşma iptal edilirken, daha büyük bir facianın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı.
 
Kendilerine Bursaspor taraftarı diyen fanatiklerin, asıl hedeflerinde Beşiktaş takım otobüsü olduğu öğrenildi.
 
Gün boyu sakin kalan ancak maçın başlamasına 2 saat kala polisle çatışmaya başlayan holiganların, özellikle stada takım otobüslerinin giriş yaptığı bölgede toplandığı gözlendi. Edinilen bilgiye göre, bu taraftarların Beşiktaşlı futbolcuları taşıyan takım otobüsünü stada girerken taşlamayı planladıkları öğrenildi. Ancak polis güvenlik gerekçesiyle Beşiktaş'ın otelden çıkmasına izin vermeyince fanatikler bu kez medyayı ve polisi hedef olarak aldılar.
 
YA RAKİP TARAFTAR GELSEYDİ
 
Bu arada Yalova'da otobüslerde bekletilen 450 kadar Beşiktaş taraftarının Bursa şehrine alınmaması daha büyük olayların önüne geçti.
 
HUSUMET 2004'TE BAŞLADI
 
Bursa'nın Beşiktaş ile husumeti 2003-04 sezonuna dayanıyor. Bursa'nın küme düşmesiyle sonuçlanan sezonun 19. haftasında yeşil-beyazlı ekibi yenen Beşiktaş, son 2 maçında ise A.Sebat ve Rize'ye yenilmişti. Beşiktaş bu maçlardan birinden beraberlik alsa Bursa ligde kalacaktı. Ancak kaybedince Bursa küme düştü. Beşiktaş'ın bilerek yenildiğini iddia eden Bursalılar o tarihten bu yana Beşiktaş'a kin besliyor. Bu sezon İstanbul'daki ilk maçta iki Bursalı taraftarın bıçaklanması da olayları alevledi.
 
BEŞİKTAŞ TEŞEKKÜR ETTİ
 
Maçın iptal olmasının ardından Beşiktaş kafilesi polis koruması altında İstanbul'a dönerken yönetim, can güvenliklerini sağlayan güvenlik güçlerine teşekkür etti.
 
Karşılaşma iptal edilmeseydi daha büyük olayların yaşanacağını belirten Beşiktaş yönetimi, "Beşiktaş futbol kafilesini ve taraftarlarımızı olaylardan uzak tutarak, can güvenliklerini sağladıkları için Bursa ve Yalova illerinin Vali ve Emniyet Müdürleri'ne takdirlerimizi ve şükranlarımızı sunarız" şeklinde açıklama yaptı.