Hollywood, bu Türk'ü konuşacak

ABD'de yaşayan genç ve başarılı yönetmen Esra Saydam, Amerikan sinema sektöründe yüzümüzü güldürmeye aday.

Hollywood, bu Türkü konuşacak
24 Ocak 2012 Salı 20:35 tarihinde eklendi, 1.285 kez okundu.

ABD'de yaşayan Esra Saydam (İstanbul, 1984) New York'ta yaşayan bir film yapımcısı. Columbia Üniversitesi Film Bölümü'ndeki yüksek lisansını geçtiğimiz Ekim ayında bitiren Esra Saydam kendisini sadece 'filmci' olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Esra Saydam'ın yapımcı olarak 10'dan fazla  kısa film çalışması ve  'The Happy Sad' adlı uzun metraj filmi bulunuyor. Bu sene dünya festivallerde izleyebileceğimiz 'The Happy Sad'in yönetmeni ise 2004 senesinde Sundance Film Festivali'nde  'Brother to Brother' filmiyla jüri ödülünü kazanan Rodney Evans. Yönetmen olarak ise en büyük başarısını 'Fair Lawn' adlı ABD'nin New Jersey Eyaleti'nde geçen bir kısa film ile yakalamış. "Fair Lawn" 2010 !F İstanbul'da premiyerini gerçekleştirdikten sonra 2010 Seattle Uluslararası Film Festivali, San Diego Latino Film Festivali ve İrlanda'da gerçekleşen Cork Uluslararası Film Festivali'nde gösterilmiş ve New York'un NYC TV adlı kanalında yayınlanmıştır.

Şu anda film arkadaşlarıyla 3 bağımsız proje üstüne çalışan Esra Saydam ayrıca en son filmleri "Beginners"(2011) ile  çok büyük bir başarı kazanan Jay Van Hoy ve Lars Knudsen'in yapım şirketi Parts and Labor Films'de bir senedir staj yapmakta ve senaryo raporları yazmaktadır. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde düzenlenen Altın Küre'de Beginners filmindeki rolü ile Christoper Plummer En İyi Yardımcı Erkek ödülünü kazandı. Esra Saydam'ın Newyork'ta Sand & Snow Films adlı bir film şirketi de bulunmakta.