Hükümetten içki yasağı açıklaması

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, kamuoyunda tartışılan içki satışına sınırlama konusuyla ilgili açıklama yaptı

Hükümetten içki yasağı açıklaması
12 Ocak 2011 Çarşamba 14:01 tarihinde eklendi, 1.487 kez okundu.

 

İşte Çelik’in açıklamalarından satır başları:
 
ABD’de 21 yaşından gün almamış olsanız size içki satışı yapılmaz. Türkiye’de bu sınır 18 yaş. Her medeni ülkede alkol satışıyla ilgili kanuni düzenlemeler vardır.
 
Kanundaki hükümleri yerine getirmek kaydıyla isteyen bunların satışını, sunumunu, tüketimini yapabilir. Anayasa devlete gençleri alkolün zararlarından koruma görevi vermektedir.
 
Bizim uluslararası taraf olduğumuz bazı deklarasyonlar vardır. Alkolle ilgili Avrupa Şartı var. Dünya sağlık Örgütü’nün alkol politikaları çerçevesi var. Medeni dünya bu işi nasıl yapıyorsa Türkiye’de hazırlanan bu yönetmelik de bu esaslar çerçevesinde belirlenmiştir.
 
Alkol satın alınma yaşının 24’e çıkarıldığı kuyruklu bir yalandır. Alkol üreten bir firmanın adı spor takımı olabilir mi. Bu düzenlemeye göre olamayacak. Bireyleri ve kamuyu korumaya yönelik düzenlemeler yapılıyor.
 
Mesele bundan ibarettir. ‘Yılbaşı sepetine içki koyamazsınız’ deniyor. Bir arkadaşınıza içinde içki bulunana yılbaşı sepeti hediye ettiğinizde bunu kim denetleyebilir. Dananın altında kimse buzağı aramasın.