İçen hedefi tutturdu, bütçeyi KDV şaşırttı

İlk 8 aylık performans devam ederse KDV ve ÖTV gelirlerinde toplam 11.2 milyar TL'lik açık oluşması bekleniyor. Faturanın kesildiği yakıtta 3.1 milyar TL, alkolde ise sadece 15 milyon TL sapma yaşanhacak.

İçen hedefi tutturdu, bütçeyi KDV şaşırttı
28 Eylül 2012 Cuma 09:02 tarihinde eklendi.

 

Bütçe açığına çare olarak Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yapılan zamlarla ilgili 'Faturayı herkes değil, yakıt ve alkol tüketen ödeyecek' açıklaması yapılınca, gözler bu kalemlerin bütçedeki performanslarına çevrildi.
 
Haberturk'ün haberine göre, gelirlerin ilk 8 aylık gerçekleşmelerine bakıldığında, vergi gelirlerinde en büyük performans düşüklüğünün büyümenin yavaşlamasına bağlı olarak hız kesen KDV ve ÖTV gelirlerinde yaşandığı göze çarpıyor.
 
En büyük sapma 6.8 milyar TL ile ithalde KDV gelirlerinde yaşanırken, ÖTV kaleminin toplamında da ilk 8 ayda 44.1 milyar TL'lik gelir elde edildiği, bu performansın devamı halinde yıl sonunda yaklaşık 4.4 milyar TL'lik bir eksik oluşacağı hesaplanıyor. Yani iki kalemin toplamda 11.2 milyar TL'lik gelir açığı vermesi bekleniyor.
 
Öte yandan zam faturasının çıkarıldığı akaryakıtta 3.1 milyar TL'lik ÖTV gelir sapması varken, alkolde bu rakam 15 milyon TL'de kalıyor. Zamdan şimdilik sıyıran tütün mamullerinde ise yıl sonunda 754 milyon TL'lik açık oluşacağı hesaplanıyor. Gelir hedefindeki kurtarıcı performans ise KİT ve kamu bankalarının gelirlerinde yaşanacak. Hükümet bu kalemde 3 milyar TL'lik gelir beklerken yıl sonunda bu rakamın 9.3 milyar TL'lik fazlayla 12.3 milyar TL'ye ulaşması bekleniyor.
 
ÖZELLEŞTİRMEDE HAYAL KIRIKLIĞI
Yine 8 aylık performans baz alınarak yapılan hesapta, bütçe gelirlerinde en yüksek sapmanın özelleştirmelerde yaşandığı dikkat çekiyor. Her ne kadar bu kalemde elde edilecek gelirler yıl içerisinde eşit dağılmadığından yıl sonu hesabını yapmak çok mümkün olmasa da şu ana kadarki rakamlar umut verici değil. Yıl sonunda 11.4 milyar TL'lik gelir beklenen sermaye gelirleri kaleminde ağustos sonuna kadar 1.4 milyar TL'lik gelir elde edilmiş, buna göre yıl sonunda bu kalemde 9.2 milyar TL'lik sapma yaşanacak.