"İki partiden teklif aldım"

Nihat Doğan Akşam gazetesine konuştu. Meclis'teki iki partiden teklif aldığını belirten Doğan, "Siyaset yapacağım ama bugün değil" dedi.

İki partiden teklif aldım
08 Haziran 2013 Cumartesi 11:22 tarihinde eklendi.
Son olarak Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili attığı tweetlerle gündeme gelen Nihat Doğan, Akşam'a çok özel açıklamalarda bulundu.
 
İki partiden teklif aldığını söyleyen Doğan, siyasete henüz girmeyeceğini açıkladı.
 
İşte o röportaj:
 
Son 1 haftada 'Çarşı, Sırrı Süreyya Önder, Nihat Doğan parti kursun, yüzde 30 oy alırlar' diyorlar, ne düşünüyorsunuz?
 
Ben de duyuyorum, çok sayıda mesaj geliyor. Mevcut partilerden daha iyi muhalefet yapıyorsunuz diyorlar. Sağolsunlar. Sırrı Bey'e, Çarşı'ya teşekkürü bir borç biliyorum. Orada polisin karşısında direndikleri ve sistemin karşısında durdukları için. Siyaset de, halk isterse, bizlere ihtiyaç duyulursa yapılabilir. 
 
O BİZİM UFKUMUZU AÇTI
 
Şu an var mı böyle bir düşünceniz?
 
Öncelikle bu siyaset konusunda AK Parti'den vekil olmak istediğimi söyleyenler var, ona açıklık getirmek istiyorum. Ben vekil olmak isteseydim zaten olurdum. İdris Naim Şahin gibi bir facianın bakan olduğu yerde, benim kendimi nerede konumlandıracağımın bir seviyesi yok. O bizlerin ufkunu açtı. Apolitik gençliği politize etti. Sevgili kardeşim Hamza Yerlikaya'nın vekillik yaptığı yerde ben de isteseydim vekil olurdum. 
 
AŞİRETTE 200 BİN ÜYEMİZ VAR
 
Sizin bir de aşiretiniz var, o nüfusu kullanarak da vekil olabileceğinizi ifade etmiştiniz.
 
Badıkan aşiretindenim. 200 bin üyemiz var, Muş'un yarısı bizim. İlle de milletvekiliği yapayım gibi bir amacım olsaydı zaten bağımsız aday olur ve seçilirdim. Orada oy verenleri, siyaset yapanları küçümsemiyorum, ben oradaki halkın özgür iradesinin üstünde değilim, fakat amacım olsa gider çalışmasını yapardım. 
 
'2 PARTİDEN TEKLİF ALDIM'
 
Şu an teklif alıyor musunuz?
 
Parlamentoda liderin el-kol kaldır, otur-kalk komutu verdiği bir oluşumda kölelik yapmam. Biz o indir-kaldır işlerini ilkokulda bıraktık. Mecliste bulunan ve vardığımız mutabakat sonucu adını söylememin doğru olmayacağı 2 partiden teklif aldım. Hem yerel seçimler, hem de genel seçimler için birlikte siyaset yapmak istiyorlar. Şimdilik yerel seçimlerle ilgili olarak belediye başkanlığı gibi bir düşüncem yok. Siyaset yapacağım, ama bugün değil. Yarın ne gösterir bilmiyorum. 
 
Başbakanla da yakınlığı olan bir kişiydiniz. AK Parti'de de yer aldınız. Siyaseti ve gidişatı nasıl görüyorsunuz?
 
Siyaset sonu olmayan bir yol, partiler ise bu yolu giden ömrü bitmeye mahkum araçlardır. Maalesef her parti gibi AK Parti de bir şekilde misyonunu tamamlayacak. Merkez sağı hedefleyen, bu noktada vizyonunu farklı görüş, köken, yüzlerle oluşturan AK Parti artık kendisiyle çelişmeye başlamıştır. 
 
'İKTİDAR SARHOŞLUĞU TEHLİKELİ'
 
Nasıl çelişiyor?
 
Oy veren liberal, sosyal demokrat, cuntadan illallah demiş solcular, Aleviler ile merkezde konumlanmıştı AK Parti. Şu an söylenebilecek şeyler ortada. Bu memleketin içkiyle, zemzemle, Alevi'yle, Hıristiyanla sorunu yoktur ve bu insanlar küstürülmüştür. 'Türkiye'de bir polis devletine mi gidiliyor' algısı yaratılmıştır. 
Günümüzde insanlar demokrasi, özgürlük, sivil anayasa istiyor. İnsanlara düşünce ve inanç özgürlüğü sağlanmalı. Dindarların sorunlarını önemsiyorsan kamuda çalışamayan türbanlıların derdini çöz. Parasız eğitim isteyenlerin sorunu var. 650 öğrenci kardeşimiz cezaevinde, onların özgürlüğe kavuşması noktasında yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan Hıristiyan'ın, Yahudi'nin de bizler kadar yaşamaya hakkı var. Bu ülkenin kışla, AVM sorunu yoktur. AK Parti'ye oy vermişlerin de böyle bir sorunu yok.
 
DEMOKRASİYE EVET, ŞİDDETE HAYIR
 
Çözüm için öneriniz nedir?
 
Eşleri türbanlı diye işten atılan binlerce asker ve bürokrata iade-i itibar sağlansın. Barışı bekleyen insanların hayalleri gerçekleştirilsin. Seçim barajı kaldırılsın. Bunlar gerçekleştirilirse başkalarının vagonu olan bir ülke olmaktan çıkarız ve şaha kalkarız. Ülke insanının demokrasi ve özgürlük algısı, mevcut siyasi liderlerin çok ötesinde. Gün gelir yaptığınız köprüler, havaalanları, duble yollar size karşılık vermez. Ben gökdelenlerin, büyük köprülerin olduğu bir şehirde özgürce yaşayamayan bir diken olacağıma, uçsuz bucaksız bir köyde özgürce yaşayan gül olmayı tercih ederim. 
 
Gezi Parkı'nda başlayan ve birçok yere yayılan eylemlerde yaşananlar hakkında ne söylemek istersiniz?
 
Demokratik tepkiye sonuna kadar evet diyorum. İllegal çatışmalara ise sonuna kadar karşı çıkıyorum. Polisi aşırı güç kullanmasından dolayı kınıyor, polise taş atan arkadaşların da bu işi bırakmasını istiyor ve diliyorum. Arkadaşları sağduyuya, itidalli olmaya çağırıyorum.