İklim Bayraktar'a kritik taciz sorusu

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin açılan davanın tutuksuz sanığı İklim Bayraktar'a, ''Taciz olayından sonra neden 2 defa Deniz Baykal'ı arayarak samimi görüşmeler yaptınız?" sorusu soruldu.

İklim Bayraktara kritik taciz sorusu
27 Ocak 2012 Cuma 19:50 tarihinde eklendi, 1.486 kez okundu.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin açılan davanın tutuksuz sanığı İklim Bayraktar, "Ben kamuoyu önünde asıldım, arkamda kimse yok" dedi. 

Çağlayan'daki özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza mahkemesinde görülen duruşmada savunmasına devam eden sanık İklim Bayraktar, muhabirlerin kendisine "Deniz Baykal ile yeni bombalar var mı?" diye sorular sorduğunu, kendisini itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını iddia etti.  
    
İklim Bayraktar, "Şimdi de kurultay var. Onu baltalamak istiyorlar. Mağdur ediliyorum. Büyük bir endişe içinde savunmamı yapıyorum. Dün gece gazeteciler televizyon programında ek klasörlerde benimle ilgili iddiaları okudular. Savunma yapmama kalmış 8 saat, linç başladı. Ayrıca yaptığım savunmadaki konuşmalar cımbızlanıyor" diye konuştu. 
    
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Savunmanda söyleyemediğin bir şeyler var mı?" diye sorması üzerine İklim Bayraktar, savunmasında isim veremediğini, çünkü bir sürü şeyin söyleneceğini belirterek, "Bir araştırmaya göre, Saddam Hüseyin ve Abdullah Öcalan'dan sonra 1,5 ay boyunca gündemde olan tek insanım. Ben bunlara daha fazla dayanamam. Bunu çözün. Siz sağlıklı karara ulaşın. Düşmanlarımla baş edemeyeceğim" diye cevap verdi. 
    
İklim Bayraktar, hakkında çıkan haberleri mahkemeye göstererek, "Deniz Baykal, benimle ilgili 'Bu kadını da üzerime saldılar' ithamında bulundu" diye konuştu. 
    
CHP'den bir çok tanıdığı olduğunu ve onların haberlerini de yaptığını belirten İklim Bayraktar, kendisi için 'seçim öncesi CHP'ye komplo kurmak için son anda dahil olmuş' gibi bir havanın yaratıldığını, Gürsel Tekin'in canlı yayınlardan önce CHP'ye zarar verecek haberleri yayınlamadığı için kendisine teşekkür ettiğini söyledi. 
     
-İklim Bayraktar, mahkeme başkanının sorularını yanıtladı 
     
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Deniz Baykal ile görüştüğünüzde Baykal sekreterine 'Odaya kimseyi almayın' diye bir talimat verdi mi?" sorusu üzerine İklim Bayraktar, "Hayır vermedi. Benden sonra bekleyen 2 kişi daha vardı" şeklinde cevap verdi. 
    
Mehmet Ekinci'nin, "Taciz olayından sonra neden 2 defa Deniz Baykal'ı arayarak samimi görüşmeler yaptınız? Madem taciz edildiniz daha sonra neden görüştünüz?" sorusu üzerine İklim Bayraktar, şunları söyledi: 
    
"Olayları yaşadıktan sonra Gürsel Tekin ile konuştum. Hiç bir şey olmadı. Daha sonra Soner Yalçın ile konuştum, yine bir şey olmadı. Aradan 20 gün geçti telefon konuşma tapeleri sızdı. Muharrem İnce ile ilgili de haberler yapıldı. Ben Deniz Baykal'ı aradım. Olayı ispat edemeyeceğim için, ne olacağını bilmek için aradım." 
    
Bunun üzerine Başkan Mehmet Ekinci, İklim Bayraktar'a "İlk olayı ispatlayamayacağınız için mi Deniz Baykal ile ikinci görüşmeyi yapıyorsunuz. Yani bu olay biraz komplo mu oluyor" dedi. 
    
İklim Bayraktar ise "Hayır komplo değil. Ben bunu iddia etmiyorum" diye yanıtladı. 
    
Başkan Mehmet Ekinci'nin "Orada ne yaşandı?" sorusuna ise İklim Bayraktar, "İki kişi arasında geçti. İspat edemeyeceğim bir şey söylediğimde hakkımda dava açılıyor" yanıtını verdi. 
    
İklim Bayraktar, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin, "Doğan Yurdakul ve Soner Yalçın ile buluşmanızda ne konuştunuz- Bu olay gündeme geldi mi? Neye karar verdiniz?" diye sorması üzerine, "40 dakika konuştuk. Bunun 10 dakikasında bu konu gündeme geldi. Neler olduğunu sordular. 'Bu duyulursa rezil oluruz' dediler. Susmaya, konuşmamaya karar verildi" şeklinde cevap verdi.