İlber Ortaylı canlı yayında caps'lerini yorumladı

Ünlü tarihiçi İlber Ortaylı, soysal paylaşım sitelerinde hakkında yapılan caps'leri yorumladı.

İlber Ortaylı canlı yayında capslerini yorumladı
06 Şubat 2014 Perşembe 09:25 tarihinde eklendi, 2.953 kez okundu.
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kanaltürk'te yayınlanan Bunu Konuşalım programında Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu.
 
"CAPS'LERE KIZMIYORUM"
 
"Aslında kızmıyorum ama arada ayarın kaçırıldığı da oluyor. Ama bayıldım bir tanesine... Beni ambulansla taşırlarken fotoğrafa "Lütfen 3 dil bilmeyen taşımasın beni" yazmışlar. Çok güldüm ona... Bir tanesine de ürperdim "Adolf İlber" yazmışlar." İlber Ortaylı canlı yayında capslerini yorumladı
 
"ASIL AYIP OLAN YARI CAHİLLİKTİR"
 
Cahilliğe kızıp kızmadığı sorulan Ortaylı, "Cahillik ayıplancak bir şey değildir. Hatta o tutarlılıktır. Asıl ayıp olan yarı cahilliktir... Yarım yamalak okuyan türden." dedi.
 
Işık'ın "Bir şey bilmeyene kızıyor musunuz?" sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: "Hayır bilmeyene tabi ki kızmam. Bilmeyip de biliyormuş gibi olana kızıyorum. Çünkü bunlar milleti millete kırdırabiliyor. Çok tehlikeli olabiliyorlar."
 
"KİMSE KUSURA BAKMASIN, ATATÜRK OLMASA OLMAZDIK"
 
"Atatürk olmazsa olmazdık" gibi tartışmalar hakkında ne düşündüğü sorulan Ortaylı, "Kimse kusura bakmasın Atatürk olmasa olmazdık... Kim diyor onu? Direniş savaşlarında komutan çok önemlidir. De Gaulle olmasaydı Fransa tarihi başka olurdu. Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk'ün rolü çok açıktır. Çok değerli komutanlar da bulunmuştur. Türk kurmayları çok iyi yetişmiştir. Ancak 'Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri!' diyen Atatürk'tür. Bunu nasıl yorumladığınıza bağlıdır. Mesela Atatürk olmasaydı İzmir, Muğla olmayabilirdi... İzmir'de ciddi bir Helen nüfusu hakim olabilirdi. Geride bir Türkiye kalırdı ama orada olur muydunuz bilmem" dedi.