İnanılması zor ama müthiş özellikte olan köpek ırkı

Toy Poodle, kaniş olarak da bilinen küçük ırk grubunda yer alıyor, sevecen ve sempatik bir yapıya sahip olan Toy Poodle oldukça zeki olmaları sayesinde yönlerini bulmakta hiç zorlanmazlar. Poodle, her ne kadar kolay eğitilebilir olsa da sıkı eğitime gelemezler

İnanılması zor ama müthiş özellikte olan köpek ırkı
26 Şubat 2021 Cuma 14:07 tarihinde eklendi.

İnanılması zor ama müthiş özellikte olan köpek ırkı toy poodle
 

Toy Poodle, kaniş olarak da bilinen küçük ırk grubunda yer alıyor, sevecen ve sempatik bir yapıya sahip olan Toy Poodle oldukça zeki olmaları sayesinde yönlerini bulmakta hiç zorlanmazlar. Poodle, her ne kadar kolay eğitilebilir olsa da sıkı eğitime gelemezler. Toy Poodle Apartman ortamına uyum sağlayan özellikle daha yavru döneminde eğitimine başlandığında insanlar ve diğer köpeklerle sorunsuz bir şekilde anlaşabilmektedir. Poodlelar, yabancı bireyin ortama giriş sağlamasını anında algılayabilir ve yeni insanlara karşı tanıyana kadar temkinlidir. Yabancı kişiler ile tanışması çok uzun sürmez ve yeni tanıdığı kişilere karşı da uysal, sevecen tavırlar sergiler. Toy poodle kıvırcık tüyleri sayesinde fazlasıyla güzel bir görünüme sahiptir ve iyi bir bekçi köpeğidir. Birçok numara, oyun türleri ve karşı tarafın kendisinden neler beklediğini kolayca algılayabilir. Poodle ayrıca eğitim çalışmalarından keyif alır ve en küçük bir çalışmayı yada eğitimi sonuçsuz bırakmazlar. Poodle gerekli eğitimi aldıktan sonra aile fertleri ile kusursuz arkadaşlıklar kurar, gururlu, sadık, oyun severler bir yapıya sahiptir.

 

Toy poodle Fransa’ya dayanmaktadır. Ataları babet su köpeği ve Belçika su tazısıdır. Atalarından kalma özelliklerin çoğunu barındıran ve geçmişte av köpeği olarak kullanılan türdür. Av köpeği olarak işlevselliğini sürdürme döneminde kendine has tüy kesimi vardır. Suyun hakim olduğu bölgelerde daha hızlı yüzebilmeleri için bu kesim türü uygulanmaktadır. Fransa’nın resmi köpeği olmasından ötürü yaygın olarak karşılaşacak ırklardandır. Diğer isimlerinden birisi ise Fransa Poodle olarak geçmektedir. Küçük ve korumacı içgüdülerine sahip ırkın farklı renkler ile görülmesi mümkündür.

 

Toy poodle özellikleri
 

Sevimli görüntüsü ve tüy yapısı ile sevilen köpek ırkları arasında yer almaktadır. Oldukça zeki ve yetiştirilme özelliği kolay cinslerdir. Atalarından gelen özelliklerini barındırması ise eğitim ve itaat yapılarının güçlü olduğunu göstermektedir. Evcil büyüme durumu söz konusu olduğunda uygulanacak eğitim süreci ise başarı oranını arttırır. Dünya üzerinde en zeki köpek ırkları arasında bulunan poodle, sevimliliğini de ortaya koyunca ev ortamında beslenmeye uygun hale geliyor.
 

Yapı olarak küçük boyutlarda ve ortalama ağırlıklara sahiptir. Eğitimine göre her göreve hazırlanabilir yapısı ise sıklıkla bekçi, av ve şov köpeği olmasını sağlar. Yetiştirilmesine göre hırçın, agresif, itaat eden ve hız endeksli cinstir. Doğa ortamlarına hızla ayak uydurabilir. Ancak genel beslenme ve büyüme alanı ev veya kucak olması gerekir. Bu yaşam tarzına alışkın ve istekli türdür.

 

Toy Poodle cinsinin en çok bilinen renkleri
 

Poodle ırkı atalarından gelen renkleri sürdürmeye devam eder. Ancak farklı renkler ve alışık olunan renk türleri mevcuttur. Sıklıkla karşılaştığımız renkleri ise;
 

 • Kahverengi
 • Siyah
 • Mavi
 • Gümüş
 • Gri
 • Bej
 • Koyu turuncu
 • Siyah – Beyaz
 • Beyaz
   

Bu renkler sıklıkla pet satışı yapan yerlerde ve yakınlarınızda karşılaşabileceğiniz türlerdir. Ancak standartların dışında birçok renk özelliğini barındırabilirler. Özellikle birden fazla rengi taşıyabilir ve sürekliliğini koruyabilir.

 

Toy poodle bakımı
 

Toy poodle bakımı önemli ve ciddi emek isteyen ırk özelliğine sahiptir. Haftalık banyo yaptırılması ve en az 6 hafta aralıklar ile tüy kesim işlemi uygulanmalıdır. Tüyleri kesilmeden önce ise aralıklı olarak bakımı sürdürülmelidir. Hassas ve çabuk gelişen yapılara sahiptir. Kulakları keskin ve algı yönü kuvvetlidir. Ancak en zayıf vücut bölgelerinden birisi olarak görülür. Parazitlenme durumu mümkündür, bu durumu yaşamamak adına sürekli muayene edilmesi gerekir.
 

Ağız ve diş bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Dişlerinde tartar oluşumu diğer türlere nazaran daha sık görülür. Sürekli bakım yapılmaması halinde sağlık sorunları yaşamanız muhtemeldir. Bunlar dışında tüy dökmemesi ile evlerde tercih edilir. Bu durum ise takıntısı olan sahiplerin hoşuna gitmektedir. Ancak bahsedildiği üzere sürekli tüy bakımı bekler.

 

Toy poodle beslenmesi
 

Poodle türü beslenmesi ve egzersizleri dikkat gerektiren noktalardan birisidir. Çabuk kilo almaya uygun yapıları vardır. Hayvan kemiği veya kılçık türü besinlerden ötürü iç organlarında yırtılma sorunları yaşatabilir. Bu sorunlara dikkat edilmemesi durumunda enfeksiyon ve kusma problemleri yaşayabilir.
 

Balık ve kafeinli ürünlerini çok sevmektedirler. Fakat metabolizma özellikleri bu ürünleri sindirme konusunda sıkıntılar yaşatabilir. Kuru ve yaş mama ile günlük besin ihtiyaçları karşılanabilir. Ekstra günlük bazı takviyeler yapabilirsiniz. Takviyeleri kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.
 

Yavru poodle beslenmesi ise doğum sürecinin ardından 4 ila 6 hafta arası anne sütünden ayırılmamalıdır. 6 hafta sonrasında ek gıda takviyeleri yapılabilir. Mamaları ezip süt ekleyerek verebilirsiniz veya bebek maması kullanabilirsiniz. Anne tarafından süt ile beslenemiyor veya ememiyorsa bu süreçte şırınga yardımı ile mama verebilirsiniz. Mama takviyesini günde 6 öğün uygulamanız gerekir.
 

Toy poodle fiyatları nedir ?

 

Toy poodle fiyatları hakkında kısa bir araştırma yaptık ve sizler için ortalama bir fiyat listesi çıkardık. Toy poodle fiyatları günümüz de 8.000 TL ila 20.000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Toy poodle yavrusu rengi ve şecere durumuna göre fiyatlarında artış gözlemlenebilmektedir. Sizler de bir toy poodle yavrusu sahiplenmek istiyorsanız üzücü durumlar ile karşlılaşmamak için görüp ve belgesi ruhsatı olan bir firmadan sahiplenmenizi tavsiye ederiz.
 

Toy poodle sahiplenmek isteyenler aşağıdaki sayfadan direk üreticiler ya da petshoplara ulaşabilir.
 

https://www.binbirkopek.com/7318/toy-poodle