İngilizler Kıbrıs'tan vuracak!

Libya'ya yönelik askeri operasyonda Kıbrıs'taki İngiliz üslerinin, özellikle Ağrotur üssünün kullanılmasının da gündemde olduğu belirtildi.

İngilizler Kıbrıstan vuracak!
20 Mart 2011 Pazar 15:45 tarihinde eklendi, 1.269 kez okundu.

 

Rum basınına göre, Ağrotur hava üssünde İngilizler hazır bekliyor. 
    
Libya?ya yönelik operasyon nedeniyle İngiltere?den çok sayıda savaş uçağının Ağrotur?a geldiğini yazan Alithia gazetesi, E3D tipi uçakların operasyona destek için bekletildiğini duyurdu. 
    
Habere göre, Akdeniz bölgesindeki İngiliz uçaklarını koordine edecek personel de Ağrotur?a gönderildi. 
    
İngiliz Üsleri Basın Sözcüsü Christian Grey gazeteye yaptığı açıklamada, "İngiliz savaş uçaklarının gerektiği kadar adada kalacağını" söyledi. 
    
"Kaç uçağın geldiğinin" sorulması üzerine Grey, böyle bir bilgiyi kamuoyuna vermek istemediğini ifade etti. 
     
RUMLAR TEPKİLİ
     
Rum Meclisi ve Demokratik Parti (DİKO) Başkanı Marios Karoyan konuyla ilgili açıklamasında, "Bu hassas bölgede uluslararası topluma zaman zaman sağladığımız kolaylıklar başka şey, İngiliz üslerinin istilacı faaliyetlerin sığınağına dönüştürülmesi ise başka" dedi. 
    
Karoyan, üslerin "istilacı faaliyetler" için kullanılmasının, karışıklıklara ve tehlikelere neden olacağını, buna destek vermediklerini belirtti. 
    
Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu da konu hakkında Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin, İngiltere hükümetiyle sürekli temas halinde olduğunu, İngilizlerin üslerin kullanımına ilişkin henüz bir karar almadığını söyledi. 
    
Stefanu, Libya konusundaki tutumlarının, "uluslararası toplumun uluslararası hukuk ve BM kararları çerçevesinde kolektif olarak hareket etmesi" yönünde olduğunu kaydetti. 
    
İngilizlerin, Kıbrıs'ta, Ağrotur ve Dikelya'da iki askeri üssü bulunuyor.