"İnşaat binalarımızı çatlattı"

Sütlüce'de bir otel inşaatı nedeniyle binalarında çatlaklar oluştuğunu ve zeminde kaymaların başladığını iddia eden mahalle sakinleri, hukuki süreç başlatmaya hazırlanıyor.

İnşaat binalarımızı çatlattı
11 Ekim 2013 Cuma 18:25 tarihinde eklendi.
Sütlüce Örnektepe Mahallesi'ndeki bir otel inşaatı, Menekşe, Ufuk ve Sivas sokaklarında oturanların şikayet konusu oldu. İnşaat nedeniyle evlerinde çatlaklar oluştuğunu iddia eden vatandaşlar, önce belediyeye, ardından valiliğe dilekçeyle durumu bildirdiklerini, ayrıca savcılığa da suç duyurusunda bulunacaklarını anlattı.
 
"DEPREMDE HASAR GÖRMEDİ, İNŞAAT ÇATLATTI"
 
40 yıldan beri oturduğu binada otel inşaatıyla birlikte çatlaklar oluştuğunu aktaran Hasan Ölmez, "Depremde binalarımızda en ufak bir hasar yoktu. Bu otel inşaatı başlatıldı, inşaatın başlatılmasıyla beraber zeminde kaymalar başladı, binalarda çatlaklar oluştu" dedi.

Ölmez, Beyoğlu Belediyesi'ne konuyla ilgili dilekçe verdiklerini belirterek, "Bir değerlendirme yapacaklarını söylediler. Sonra belediye yetkilileri, mimar, mühendisler geldi, buraları denetlediler. Binamıza oturulamaz kanaati hasıl oldu. Sonra belediye zabıta ekipleri polisle birlikte bugün geldiler, 'Burayı boşaltacağız' dediler" diye konuştu.

Binanın boşaltılması gerektiğini söyleyen zabıta ekiplerinin, binada yaşayanları otele yerleştirmek önerisinde bulunduğunu anlatan Ölmez, kendisinin de bu öneri karşısında resmi belge istediğini, bunun üzerine ekiplerini gittiğini söyledi. Ölmez, bir teminat verilmemesi durumunda binayı boşaltmayacağını vurgulayarak, "Verilmezse, ben çıkmıyorum evimden. Öleceksem, evimde öleyim. Beni sokakta öldüreceğine, evimde öleyim.

Çünkü, otel ne yapacak beni? 3-5 gün tutacak ondan sonra 'Hadi yürü kardeşim' diyecek. Bana söylenilen, 'Ben seni 5-10 gün otelde misafir edeceğim. Ondan sonra bir eve yerleştireceğim. Bu, lafla, sözle. Ben de dedim ki, 'Kardeşim, ben sözle kabul etmiyorum. Bana resmi, yazılı belge vereceksin' dedim. 'Ben o yazıyı veremem' dedi, gittiler" dedi.
 
SUÇ DUYURUSU HAZIRLIĞI
 
Bir diğer maahalle sakini Mutlu Başduman da, "Otel inşaatının zeminini almaya başladılar, burada da çatlaklar oluşmaya başladı" diye konuştu. Bugün, İstanbul Valiliği'ne konuyla ilgili dilekçe verdiklerini aktaran Başduman, ardından da savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.
 
Hülya Başduman, Rahime Ölmez ve Kamer Derbeder de evlerinde korkuyla oturduklarını anlattı.
 
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ HOCALARINDAN ONAYLI
 
Öte yandan, söz konusu inşaatın yetkilileri konuşmaya yanaşmazken, şantiye sorumluları çevre binalardaki çatlakların kendİlerinden kaynaklanmadığını, inşaatın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki hocaların denetimiyle yapıldığını öne sürdü.

DHA