İnsanoğlu dünyayı hasta etti

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın yayımladığı 'Yaşayan Gezegen 2012 Raporu', kaynakların sömürülmesi ve aşırı tüketim nedeniyle dünyanın 'sağlık durumu'nun giderek kötüye gittiğine işaret etti.

İnsanoğlu dünyayı hasta etti
16 Mayıs 2012 Çarşamba 09:06 tarihinde eklendi, 1.273 kez okundu.

 

İnsanın dünya üzerinde yarattığı baskının boyutunu, yaşamı mümkün kılan ormanların, nehirlerin, göllerin ve denizlerin sağlığında ortaya çıkan bozulmayı anlatan 'Yaşayan Gezegen 2012 Raporu' açıklandı.
 
Rio de Janeiro'da gerçekleştirilecek 2012 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı öncesi yayımlanan rapor, Avrupa Uzay Ajansı için çalışan Hollandalı astronot Andre Kuipers'in uzaydan kaydettiği video eşliğinde sunuldu.
 
Videoda, dünyadaki orman yangınları, hava kirliliği ve erozyon görülebilirken, toplantıdan insanoğlu uyarıldı: Dünya alarm veriyor.
 
Hürriyet gazetesinin haberine göre, dünyanın yenileyebileceğinden daha fazla tüketmeyi sürdürdüğünü ortaya koyan raporda, zengin ve fakir ülkelerin "ekolojik ayak iz"leri arasındaki farkın giderek açıldığı ve bunun felakete neden olabileceği ifade edildi.
 
Rapor, insanların tüketim alışkanlıkları için kaç metreküp su ya da metrekare toprak parçasına ihtiyacı olduğunu gösteren "ekolojik ayak izi" sıralamasında, Türkiye'nin ise 68'inci sırada olduğunu gösterdi.
 
Rapora göre, Dünya'yı en çok kirleten ülkelerin başında sırasıyla Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Belçika, ABD, Avustralya, Kanada, Hollanda ve İrlanda geliyor.
 
Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Genel Direktörü Jim Leaper, "Rapor açık bir şekilde gösteriyor ki, halen daha baş aşağı gidiyoruz. Altında bir gezegen daha varmış gibi yaşıyoruz. Dünya'nın doğal kaynakları üzerindeki baskı artmaya devam ediyor. Şu an Dünya'nın yenileyebileceğinden yüzde 50 fazlasını tüketiyoruz ve biyolojik çeşitlilik azalmaya devam ediyor" dedi.