iOS 6 çıktı, indir!

Apple’nin merakla beklenen yeni işletim sistemi iOS6 bugün yayınlandı, işte iOS 6′dan detaylar, ipuçları ve indirme bağlantıları.

iOS 6 çıktı, indir!
20 Eylül 2012 Perşembe 12:50 tarihinde eklendi, 10.236 kez okundu.

iOS 6 indirilmeye sunuldu ve milyonlarca Apple kullanıcısı onu iPhone’larına, iPad’lerine kurmaya başladılar. iOS 6, 200′ün üzerinde yeni özellikle geliyor. Ancak bu özelliklerin çoğu kullanıcıya ilk bakışta görünen değişiklikler değiller.

Google ile arası pek de iyi olmayan ve birçok alanda rekabetini sürdüren Apple, kendi uygulamalarını öne çıkarmak adına YouTube ve Google Maps’i mobil cihazlarından kaldırdı.

Google Maps yerine ise Apple’ın kendi harita uygulaması geldi. Ancak bir kısım uzmanlar, Google Maps’e kıyasla Apple’ın kendi harita uygulamasının vasat bir durumda olduğuna dikkat çekiyor.

Kullanıcılar, Google Maps’te rahatlıkla bulduğu şehir veya bölgeleri Apple’ın yeni harita uygulaması altında bulamıyor. Apple, harita uygulaması için TomTom başta olmak üzere Waze ve Yelp servislerinden yararlanıyor.
 
Güncellemeyle birlikte gelen özelliklere geçmeden önce bu noktalara mutlaka dikkat edin:
 
- Öncelikle bu güncelleme, iPhone 3GS, iPhone 4 ve 4S, iPhone 5, iPod Touch (4 ve 5. jenerasyon), iPad 2 ve Yeni iPad’i destekleyecek.
- Cihazınızın iOS 5 ve üstü sürümleri kullanması gerekiyor. Aksi taktirde iOS 6′yı kullanamazsınız.
- iTunes 10.7 sürümünün de bilgisayarınızda bulunması gerekiyor.
- Güncelleme cihaz veya iTunes üzerinden yapılabiliyor.
- Cihazınızda bulunan bilgilerinizi herhangi bir aksilik olma ihtimalini göz önünde bulundurarak mutlaka yedekleyin.
- Şarjınızın çok az olmamasına dikkat edin. Güncelleme esnasında cihazın kapanması sorunlara yol açabilir.
- iOS 6′ya yükseltilen bir cihaz, bir önceki sürüm iOS’a geri döndürülemez.
 
İşte iOS 6 ve özellikleri
 
Siri
iOS 6 ile daha da yetenekli hale gelen Siri için en önemli yenilik Yeni iPad’e de çalışıyor olması. Türkçe’yi hala desteklemeyen Siri iPhone 4 ve iPad 2′de çalışmıyor. Öte yandan Apple, büyük araba üreticileri ile anlaşarak Eyes Free ismindeki bu özellik sayesinde desteklenen arabalarda, direksiyondan Siri’yi aktifleştirebiliyor. iOS 6 Beta 4 sürümü ile birlikte artık Siri, Türkiye’deki mekanları (Eczane, restoran, Starbucks, vs.) gösteriyor.
 
Facebook
Facebook ile arkadaşlarımızın fotoğrafları, telefon ve email bilgilerini doğrudan Rehber’e senkronize ediyor. Öte yandan, Facebook ile fotoğrafları paylaşabilmek artık daha kolay olacak.
 
Ekstra Telefon seçenekleri
iPhone’nuzu biri aradığında karşımıza sadece “Reddet” veya “Cevapla” seçenekleri çıkıyordu. IOS6 ile birlikte bu seçeneklere “Mesaj ile Yanıtla” ve “Daha Sonra Anımsat” da ekleniyor.
 
Rahatsız Etme
IOS 6 ile gelen yenilikler arasında en çok beğenilenlerden birisi de “Rahatsız Etme” seçeneği olacak gibi görünüyor. Bu seçeneği aktif ettiğinizde sizi arayanlar meşgulmüş gibi görünecek ve telefon çalmayacak. Bunlar cevapsız çağrı olarak kaydediliyor.
 
Facetime
Önceki sürümlerde sadece Wi-Fi ile çalışan Facetime, İOS 6 ile birlikte 3G ile de destekliyor. Öte yandan, 3G üzerinden FaceTime özelliği, sadece iPhone5, iPhone 4S ve Yeni iPad’de bulunuyor.
 
Gizlilik
App Store’da bulunan bazı uygulamaların kullanıcıların bilgilerini izinsiz bir şekilde alması Apple’ın başını bir hayli ağrıtmıştı. IOS 6 ile gelen Gizlilik ayarları sayesinde, özel hayatın gizliğini ihlal edebilecek temel bilgilere (Kişiler, Fotoğraflar, Takvim, Lokasyon, vs.) erişim sağlayan uygulamaların listesi görülebiliyor ve ayarlanabiliyor.
 
Haritalar / Sesli Navigasyon
iOS 6 ile Mail uygulamasına gelen bir yenilik de, VIP diye de adlandırılan önemli kişilerin mesajlarını ayrıca gösterebilme özelliği. Bu uygulamayla kullanıcılar, mail atan kişinin önemli olduğunu düşünüyorsa, ilgili kişiyi VIP listesine ekleyerek, bundan sonraki mesajlarının ayrıca listelenmesini sağlayabiliyor.
 
VIP
iOS 6 ile Mail uygulamasına gelen bir yenilik de, VIP diye de adlandırılan önemli Kişilerin mesajlarını ayrıca gösterebilme özelliği. Bu uygulamayla kullanıcılar, mail atan kişinin önemli olduğunu düşünüyorsa, ilgili kişiyi VIP listesine ekleyerek, bundan sonraki mesajlarının ayrıca listelenmesini sağlayabiliyor.
 
Alarm/Saat
Yeni işletim sisteminde yer alan bir diğer özellik de kullanıcıların kurduğu Alarm’lara artık şarkı (mp3) atayabiliyor oluşu.
 
Fotoğraf Yayını
iOS 5′le birlikte gelen Fotoğraf Yayını özelliğini geliştiren iOS ile, iCloud hesabı sahibi belli kişilere veya herkese açık (public) yapabiliyoruz.
 
Maillere fotoğraf ve video ekleyebilme
Bundan önceki iOS’larda büyük bir eksiklik olan Mail’e fotoğraf ve video ekleyememe, yeni iOS 6 ile birlikte sona eriyor.
 
Tam Ekran Safari
iOS 6′da Safari üzerine yapılan bir diğer değişiklik ise, cihazın yan tutulduğunda tam ekran moduna geçmesi.
 
Titreşim
iOS 6 ile gelen yeni bir özellikte yandaki fiziksel tuş ile sessize alındığında cihazın artık titrememesinin sağlayabiliyor olması. Yeni titreşim ayarı sayesinde iOS 6 cihazlar tamemen sessiz bir moda girebiliyor.