"iPhone artık eski bir telefon"

BlackBerry, iPhone’un yenilik alanında artık geri kaldığını ve 2007’de çıkan devrimsel tasarıma sahip ilk modelden bu yana büyük bir gelişme sağlayamadıığını belirtti.

iPhone artık eski bir telefon
19 Mart 2013 Salı 13:39 tarihinde eklendi, 1.052 kez okundu.

 

Apple’ın iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonların yükselişiyle piyasada büyük güç kaybeden BlackBerry, yeni telefon modelleri ve artan hisse değeriyle yeniden dirilmeye başladı. İki yılı aşkın bir Ar-ge sürecinin sonunda teknoloji dünyasına sunulan Z10 ve Q10 modelleriyle akıllı telefon rekabetine ortak olan BlackBerry’nin CEO’su Thorsten Heins, Apple’ı hedef alan ilginç açıklamalarda bulundu.
 
Australian Financial Review sitesine açıklamada bulunan Heins, 2007’de piyasaya sürüken iPhone’un, ‘yenilik sunmak konusunda artık yeterli olmadığını’ söyledi.
 
Heins, “Apple, piyasaya dokunmatik cihazlar sunarak harika bir iş çıkardı... Kullanıcı arayüzü ve tasarımla da çok bir iş başardılar. Bu kadar başarılı olmalarının sebebi bu ve buna saygı duyuyoruz... Bugün sektörde yenilik hızı çok yüksek ve bu hıza ayak uydurmazsanız yerinizi başkası alabilir. Bu açıdan baktığınızda, iPhone’daki kullanıcı arayüzü beş yıllık” dedi.
 
“APPLE YENİLİKTE HIZLANMALI”
Heins, BlackBerry’nin iPhone’u bir konuda geride bıraktığını, bu alanın da ‘çoklu görev’ özelliği olduğunu söyledi. Bu özellik, aynı anda birden fazla uygulamanın çalıştırılmasını sağlıyor.
 
Kanadalı şirketin patronu Heins, Samsung, HTC, Nokia ve diğer markaların da etkileyici telefonlar piyasaya sunduğuna dikkat çekti ve ‘Apple’ın iPhone’lara yenilik getirmek için hızını artırması gerektiğini’ ifade etti.
 
Heins, “Şurası bir gerçek ki olduğunuz yerde duramazsınız. Bu BlackBerry için de geçerli. BB10 modellerini hayata geçirmek, bizi daha geniş bir akıllı telefon sektöründe başlangıç çizgisine getirdi ve biz içine girdiğimiz rekabetten galip ayrılmalıyız” dedi.
 
TOPARLANMA SİNYALLERİ
Kullanımı son derece kolay klavyeli modelleriyle akıllı telefonlarda e-posta alanında devrim yaparak bir zamanlar piyasanın zirvelerinde gezinen BlackBerry, son yıllarda büyük güç kaybetti.
 
Piyasa değeri 7.7 milyar dolar olarak belirtilen BlackBerry, bu değerle Apple’ın bir mali dönemdeki karından bile daha az bir mali güce sahip. Yatırımcıların, sekiz uygulamayı aynı anda çalıştıran çoklu görev özelliğine sahip Z10 ve Q10’a göstereceği ilgi, şirket için büyük önem taşıyor.
 
Yine de tüketicilerin artan ilgisiyle hisse değerini 15 dolara çeken BlackBerry, adını açıklamadığı bir şirkete de 1 milyon telefon sattığını duyurdu.
 
Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, 2010 yılında katıldığı bir konferansta, ‘Eski adıyla Research In Motion (RIM) şirketini, Apple’ın dikiz aynası olarak gördüğünü’ söylemişti.

NTV