Irak'ta göstericileri taradılar!

Irak'ın Kerkük iline bağlı Havice ilçesinde Cuma gününden bu yana eylemlerini sürdüren göstericilerin üzerine güvenlik güçleri ateş açtı.

Irakta göstericileri taradılar!
23 Nisan 2013 Salı 11:32 tarihinde eklendi.

 

Kerkük'e bağlı Havice İlçesi'nde açlık grevine girenler ile ordu güçleri arasında çıkan çatışmada 23 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.
 
Havice İlçesi'nde hükümete karşı sürdürülen gösterilere destek için halk açlık grevine girişti. Bu sabah erken saatlerde 12'nci Tugay Komutanlığı'na bağlı askerler, göstericileri dağıtmak için güç kullandı. Çıkan olaylarda göstericilere ateş açıldı. Durumu ağır  yaralılar ambulanslarla Kerkük Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olaylar üzerine ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi, basın mensupları da ilçeye alınmadı.
 
Savunma Bakanlığı, göstericilerin dağıtılması için askerler tarafından tüm barışçıl yolların kullanıldığ halde göstericiler arasında silahlı kişiler bulunduğu bildirildi. Bakanlık açıklamasında olaylarda 3'ü asker olmak üzere 23 kişi öldüğü belirtildi. Açıklamada gösteri alanında bulunan bazı silahların ele geçirildiği duyuruldu. Operasyon sırasında 75 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

DHA