İran, ABD casus uçağını gösterdi

İran, geçtiğimiz hafta sonu düşürüldüğünü duyurduğu ABD'ye ait casus uçağın görüntülerini yayınladı ve ABD'den açıklama istedi.

İran, ABD casus uçağını gösterdi
08 Aralık 2011 Perşembe 22:03 tarihinde eklendi, 1.215 kez okundu.

 

İran devlet televizyonu, 4 Aralık'ta düşürüldüğü duyurulan RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağının görüntülerini yayınladı.
 
Haberde uçağın, elektronik muharebe sistemleriyle indirildiği için fazla zarar görmediği belirtildi.
 
Uçağın, son derece üstün teknoloji ürünü olduğu, casusluk faaliyetleri için donatıldığı ve radara yakalanmayan türden olduğu kaydedildi.
 
İran bayrağı önünde sergilenen uçağın fizik teknik bilgilerine de yer verilirken, görüntülerde, uçağın ana gövdesinin sağlam olduğu görülüyor. 
 
ABD'DEN AÇIKLAMA İSTENDİ 
ABD ile İran arasında 30 yılı aşkın bir süredir doğrudan diplomatik ilişki bulunmaması nedeniyle, ABD'nin İran'daki çıkarlarını gözeten İsviçre'nin Tahran Büyükelçisinin, Dışişleri Bakanlığa çağrıldığı açıklandı.
 
İran'ın acil olarak ABD'den açıklama istediği ve bu eylemin telafisi yönünde adımlar beklediği belirtildi.
 
ABD'nin İran aleyhindeki tahrik edici ve gizli eylemlerinin arttığına değinilen açıklamada, Washington yönetiminin, bu tür eylemlerle uluslararası yasaları çiğnediği ifade edildi.
 
Açıklamada, bölge ve dünya barışının aleyhinde olan bu eylemin tüm sonuçlarının ABD'nin sorumluluğunda olduğu kaydedildi.
 
Benzer eylemlerin tekrarı konusunda ABD'nin uyarıldığı belirtilen açıklamada, uygun cevap hakkının da saklı tutulduğu vurgulandı.