İran ile nükleer müzakereler İstanbul'da

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İran'ın nükleer programı ile ilgili müzakerelerin İstanbul'da yapılacağını açıkladı.

İran ile nükleer müzakereler İstanbulda
19 Şubat 2012 Pazar 13:59 tarihinde eklendi, 1.216 kez okundu.

Salihi, ülkesinin nükleer programıyla ilgili programı hakkında altı dünya gücüyle olan görüşmelerin ikincisinin Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

Tahran'da düzenlediği bir basın toplantısında konuşan Salihi, İstanbul'da gerçekleştirilecek görüşmeler için herhangi bir tarih vermedi. 
 
İran'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyeleri olan ABD, İngiltere,Fransa, Çin ve Rusya ile geçici üye Almanya'nın da katılımıyla gerçekleştirdiği en son müzakereler, yine İstanbul'da, 2011'in Ocak ayında yapılmıştı. Bu görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

ABD ve Batılı müttefikleri İran'ı nükleer silah üretmekle suçluyor, İran'ın BM Güvenlik Konseyi'nin çağrısına uyarak uranyum zenginleştirme çalışmalarına son vermesini istiyorlar.

Ancak İran, Batı'nın "diyalog çağrısı" adı altında "diktatörlük" yaptığını savunuyor. Nükleer programının tamamen barışçıl olduğunu öne süren İran, çalışmalara devam etme konusunda ısrarcı bir tavır sergiliyor.