İran'da bir PKK'lı idam edildi

Terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlarda ele geçen bir militan idam edildi.

İranda bir PKKlı idam edildi
18 Ocak 2011 Salı 14:00 tarihinde eklendi, 5.192 kez okundu.

 

Terör örgütü PKK/PJAK'ın sözde "ateşkes" çağrılarını ciddi bulmayan ve terör örgütüne yönelik operasyonlarını aralıksız sürdüren İran'da, terör örgütü mensubu bir kişi idam edilirken, 5 terörist de ölü ele geçirildi.
 
Devrim Muhafızları Ordusu tarafından Merivan, Kelareş ve Piranşehir kentlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, "Agir" kod adlı Gafari Ağan, "Rohat" kod adlı Seyithan Avağ, "Şervan" kod adlı Şervan Nergis, "Haki Şiyar" kod adlı Senar Mete ve "Rohat" kod adlı Ahmet Nas adlı PKK/PJAK terör örgütüne mensup 5 terörist öldürüldü.
 
Bu arada, İran'ın Urumiye Cezaevi'nde hükümlü bulunan terör örgütü PKK/PJAK sorumlusu Hüseyin Hizri'nin önceki gün idam edildiği bildirildi. Geçen yıl gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanan Hüseyin Hizri adlı terörist, İran Devrim Mahkemesi'nde görülen davasında, "Terör örgütü PKK/PJAK adına uyuşturucu satmak, halk arasında etnik ayrımcılık yaratmak, halkı devlet aleyhine kışkırtmak, İran'ın ulusal ve toprak güvenliğini tehdit etmek" suçundan idam cezasına çarptırılmıştı. İran'da 2009 yılından bu yana terör örgütü PKK/PJAK mensubu 9 terörist idam edilirken, halen 20 terörist hakkında verilmiş idam cezası bulunuyor.
 
İran Genelkurmay Başkanlığı, İran cezaevlerinde tutuklu bulunan terör örgütü PKK/PJAK mensuplarının "açlık grevi" eylemlerini sonlandırmamaları durumunda, eyleme katılan tüm tutukluların "idam" edileceği yönünde bir hazırlık içerisinde olduğu öne sürüldü. Öte yandan, İran Ordusuna bağlı topçu birliklerinin Dambat, Kelareş ve Mako alanlarındaki terör örgütü kamplarını yoğun şekilde bombaladığı bildirildi. Bombalama sonucunda çok sayıda teröristin öldüğü belirtilirken, terör örgütüne lojistik destek sağlayan 20 kişinin de gözaltına alındığı kaydedildi.