İrlanda kiliselerinde çocuk istismarı

Kiliselerdeki çocuk istismarı iddialarının iç yüzünü araştırmak üzere İrlanda'ya gönderilen Vatikan yetkilileri, İrlanda Katolik Kilisesi'ne çocukların korunmasına ilişkin konularda reform önerisinde bulundu.

İrlanda kiliselerinde çocuk istismarı
20 Mart 2012 Salı 16:19 tarihinde eklendi.

 

Papa 16. Benediktus'un talimatıyla İrlanda'da kapsamlı incelemelerde bulunan Vatikan yetkilileri, yayımladıkları raporda, ülkedeki kiliselerde çocukların korunmasına ilişkin mevcut kuralların yerine getirildiğini, bununla birlikte din adamı yetiştiren kurumlardaki akademik programlarda bu konuya daha çok yer verilmesi ve bu kurumlara öğrenci alımındaki kriterlerin gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 
     
"Hristiyan toplumunda kimi masum gençlerin, emanet edildikleri din adamlarınca istismar edildiğini, bu konuda ihtiyatlı olması gerekenlerinse çoğu kez bunu layığınca yerine getiremediğini" kabul eden üst düzey Vatikan yetkilileri, 1990'lardan itibaren sorunun ciddiyetinin daha iyi anlaşıldığını ve çözüm için gereken adımların atılmasına başlandığını da kaydetti. 
     
Raporda, İrlanda'daki dini makamların, taciz kurbanları ve aileleriyle yakinen ilgilenmeyi sürdürmelerinin önemine de değinildi. 
   
İrlanda'da hükümet talimatıyla geçen yıllarda hazırlanan bazı raporlar, ülkedeki kiliselerde bir dönem görev yapmış çok sayıda din adamının çocuk istismarına karıştığını gözler önüne sermiş, iddialar İrlanda ile Vatikan'ı karşı karşıya getirmişti. 
   
İrlanda Başbakanı Enda Kenny, Roma Katolik Kilisesi'ne karşı ilk kez bu denli ağır bir dil kullanarak, Vatikan'ı "taciz soruşturmalarına engel olmak ve kendi gücünü, itibarını korumak adına çocuklara tecavüz ve işkence edilmesini hafife almakla" suçlamıştı.