İş Başvurusu için Örnek Kapak Mektubu?

Bir işe başvurmak için mektup yazmanın en iyi yolu nedir? Kapak mektubunuz, şirkete sunacağınız roller ve yetenekler için benzersiz niteliklerinizi açıklamalıdır. En önemlisi, işverene iş için mükemmel bir eşleşme olduğunuzu göstermektir.

İş Başvurusu için Örnek Kapak Mektubu?
29 Kasım 2022 Salı 14:08 tarihinde eklendi, 1.447 kez okundu.

Bir işe başvurmak için mektup yazmanın en iyi yolu nedir? Kapak mektubunuz, şirkete sunacağınız roller ve yetenekler için benzersiz niteliklerinizi açıklamalıdır. En önemlisi, işverene iş için mükemmel bir eşleşme olduğunuzu göstermektir.
 

 

İş başvuru mektubunuz, en alakalı niteliklerinizi ve deneyiminizi vurgulamak için bir fırsattır. Etkili bir kapak mektubu başvurunuzu geliştirecek, başarılarınızı sergileyecek ve röportaj yapma şansınızı artıracaktır.
 

 

Bir iş başvuru mektubuna nelerin ekleneceğini, başvuru bildiriminizi alacak bir mektup yazmayla ilgili ipuçlarını ve bir işe başvurmak için gönderilen ön yazı örnek ve e-posta mesajlarını gözden geçirin.
 

Başvuru Mektubu nedir?
 

Bir işe başvururken, bir kapak mektubu veya başvuru mektubu eklemek yaygın bir uygulamadır, CV'nizle işe alma yöneticisine kim olduğunuzu ve masaya ne getirebileceğinizi daha iyi anlamanız için. Başvuru mektubunuz, neden iş için ideal bir aday olduğunuz hakkında ayrıntılı bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.
 

 

Başvuru mektubunuz işverene hangi pozisyona başvurduğunuzu, sizi güçlü bir aday yapan şeyi, sizi neden bir röportaj için seçmeleri gerektiğini bildirmelidir, ve nasıl takip edeceğiniz.
 

 

Etkili başvuru mektupları, belirli bir kuruluşa olan ilginizin nedenlerini açıklar ve sizi iş için nitelendiren en alakalı becerileri belirler.
 

 

Başvuru mektubunuz işverene hangi pozisyona başvurduğunuzu bildirmeli, iş için niteliklerinizi açıklamalı, neden bir röportaj için seçilmelisiniz, ve nasıl takip edeceğiniz.
 

Başvuru Mektubunuza Neler Dahil Edilir
 

Tüm kapak mektuplarında olduğu gibi, bir iş başvuru mektubu bölümlere ayrılmıştır:

 

  • Başlık adınızı ve iletişim bilgilerinizi içerir.
  • Mümkünse belirli bir kişiye hitap eden bir selamlama.
  • Giriş, başvuranın neden yazdığını içermektedir.
  • Organ, ilgili niteliklerinizi ve işverene neler sunmanız gerektiğini tartışır.
  • Yakın okuyucuya teşekkür eder ve iletişim bilgileri ve takip ayrıntıları sağlar.
  • Mektubu bitirmek için imzanız.
     

Kapak Mektubu Yazma İpuçları
 

Başvurunuzun özgeçmişinizi desteklemesini, en alakalı niteliklerinizi vurgulamasını ve işe alma yöneticisini nasıl etkilediğini aşağıda açıklayabilirsiniz.
 

 

Doğrudan başlayın. İlk paragrafınızda neden yazdığınızı açıklayın. İş unvanından ve şirket adından ve iş listesini nerede bulduğunuzdan bahsedin. Neden güçlü bir aday olduğunuzu kısaca anlatabilseniz de, bu bölüm kısa ve noktaya gelmelidir.
 

 

Özgeçmişinizde olandan farklı bir şey sunun. Dilinizi özgeçmiş mermi noktalarınızdan biraz daha kişisel hale getirebilir ve iş deneyiminiz ve kariyeriniz hakkında bir anlatı anlatabilirsiniz.
 

 

Güçlü bir dava açın. Bu mektubun ilk amacı aşağıdaki adıma geçmektir: bir röportaj. Tabii ki, nihai amacınız bir iş teklifi kazanmak. Her iki nedeni de daha ileriye taşımak için uygulama mektubunuzu kullanın. Neden mükemmel bir aday olduğunuzu gösteren deneyiminiz ve geçmişiniz hakkında bilgi verin. Önceki işiniz sizi bu pozisyona nasıl hazırladı? Rol ve şirkete hangi nitelikleri katarsınız? Güçlü yönlerinizi vurgulamak için bu alanı kullanın.
 

 

Son olarak, ilgili tüm bilgileri ekleyin. Mektubunuzun sonuna bir teşekkür ekleyin. İletişim bilgilerinizi ve nasıl takip etmeyi planladığınızı da sağlayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular ( SSS )
 

Bir işe başvururken bir kapak mektubu yazmanız gerekiyor mu?

Bazı işverenler kapak mektuplarına ihtiyaç duyar. Eğer yaparlarsa, iş ilanında belirtilecektir. Aksi takdirde, isteğe bağlıdır, ancak röportaj yapma şansınıza yardımcı olabilir. Bir kapak mektubu, kendinizi işverene satma, niteliklerinizi sergileme ve neden iş için mükemmel bir aday olduğunuzu açıklama şansı verir.
 

 

Nitelikli bir aday olduğunuzu göstermek için bir kapak mektubunu nasıl kullanabilirsiniz?

Bir işverene bir iş için nasıl kalifiye olduğunuzu göstermenin en kolay yollarından biri, iş ilanında listelenen gereksinimlerin bir listesini yapmak ve bunları özgeçmişinizle eşleştirmektir. Kapak mektubunuzdaki en alakalı niteliklerinizden bahsedin, böylece işe alma yöneticisi bir bakışta aradıkları kimlik bilgilerine sahip olduğunuzu görebilir.