İş Sağlığı ve Güvenliğinin Amacı Nedir?

İş yerlerinde işin gidişatı için çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanan sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacı ile yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalar iş sağlığı ve iş güvenliğini oluşturur. Bununla birlikte iş yerinin iyi bir biçimde düzenlenmesi, o iş yerinde çalışanların çalışma motivasyonunu yükseltir. Bunun yanı sıra iş veriminin artması ve çoğu iş kazalarını önlemesi konusunda yardımcı olur. Temel olarak iş yerinde düzensizliğe yol açan etkenler ortadan kaldırılmalı ve ge

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Amacı Nedir?
02 Mart 2023 Perşembe 16:19 tarihinde eklendi, 2.184 kez okundu.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimdir?

 

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri dahilinde fiziksel veya biyolojik faktörlerin neden olduğu hastalık ve yaralanmaları ortadan kaldırmak ve önlemek için prosedürler geliştirmekle sorumlu olan kişiler olarak ifade edilir. Bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanının sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Problemlere etkili çözümler üretme
  • Çoklu iş tanımlarını önceliklere göre sıralama
  • Ekip çalışmasına uyum sağlama
  • Detay odaklı çalışma
  • Stresli durumlar karşısında sakin kalabilme
  • MS Office programları hakkında bilgi sahibi olma

 

Kimler İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olabilir?

 

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için üniversitelerin bazı lisans programlarından mezun olmanız son derece önemli kriterlerden biridir. Mezun olunması gereken başlıca bölümler ise şu şekildedir:

 

  • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
  • Teknik Öğretmen
  • Üniversitelerin Fen ya da Fen Edebiyat Fakültelerinin Kimya, Fizik ve Biyoloji bölümleri
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Ön lisans ve Lisans Bölümleri

 

Bu bölümlerin dört yıllık mezunları doğrudan İSG sınavına girme hakkına sahiplerdir. Bunun yanı sıra ön lisans mezunlarının bakanlık tarafından yetkilendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği kurslarından İSG kursu alması gerekmektedir. Kurslarını tamamlayan veya lisans mezunu olan öğrenciler ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ÖSYM tarafından yapılan İSG sınavına katılarak geçer not almalıdır.

 

ESGO ile İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri

 

Eğer İSG uzmanı olmak isteniyorsa mutlaka iş güvenliği kursuna kaydolmalıdır. Aksi bir durum söz konusu ise İSG sınavdan yeterli puanı alamazlar. Bununla birlikte 6 ay sonraki sınavı beklemek zorunda kalırlar. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin sınavdan başarılı bir şekilde geçebilmesi için ESGO olarak; temel, orta ve ileri düzeylerde iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri sunuyoruz. Bu kişileri mesleki riskler hakkında bilgilendirmek de en temel amacımızdır.

 

Sitemizde bulunan kurslarla, bireylerin iş güvenliği konusunda bilinçlenmelerini ve bu alandaki riskleri minimuma indirerek daha güvenli bir ortamda çalışmalarını amaçlıyoruz. İSG kursu ve sınavı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve kurslarımızı incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.