İsim babaları AMK için ne diyor?

Geçen hafta tartışmalarla yayına başlayan spor gazetesi AMK'nın yaratıcısı Yiğit Şardan, gazetenin ismiyle ilgili eleştirilere yanıtı Ayşe Arman'ın köşesinden verdi.

İsim babaları AMK için ne diyor?
14 Haziran 2012 Perşembe 08:59 tarihinde eklendi, 1.274 kez okundu.

 

Arman Hürriyet'teki yazısında yazılı olarak yaptığı röportajın ayrıntılarını okurlarıyla paylaştı ve neden o spor gazetesine AMK ismini seçtiklerini anlattı. İşte yaratıcılarının "AMK mizah, siz anlamıyorsunuz... Siz Londra'da "fcuk"dan hiç alışveriş yapmıyor musunuz?" dediği o yazıdan bölümler:
 
  "Gökmen Özdemir'i aradığımda toplantıdaydı, "Size birtakım sorular yöneltmek istiyorum" dedim, hatta soruları telefonda söyledim. "Birkaç saat içinde yazılı olarak cevap veririm, şu an müsait değilim" dedi. Bekledim. Yanıtlar aşağıdaki gibi geldi...
 
Gazetenize koyduğunuz ismi nasıl savunuyorsunuz?
 
- Serdar Turgut'un "Tabloid gazetecilik, içinde zekâ barındırmalıdır" lafı bence durumu çok net anlatıyor...
 
Yani?
 
- Şimdi size, "AMK, sanal âlemde ne anlama geliyor, bilmiyorum" gibi komik bir açıklama yapmayacağım. Çünkü hepimiz ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Hepimiz Twitter kullanıyoruz, SMS'le haberleşiyoruz. Gazetenin adının "AMK" olmasını, "Bunlar küfrediyorlar. Kadınlara hakaret ediyorlar. Kadınları aşağılıyorlar" diye yorumlanmasını, Türkiye'de insanların "gülme" yetisini kaybetmesi olarak değerlendiriyorum.
 
Kadınların tepkisi umurunuzda değil mi?
 
- Eğer adımızı "küfür" olarak algılıyorsanız -ki inanın böyle bir amacımız yok- size şunu hatırlatmak isterim, İngilizcede herkes "Fuck" derken, küfür mü ediyor yoksa bunu "Kahretsin!", "Lanet olsun!" anlamında mı kullanıyor? Veya Fransızcada "Merde" derken? Türkçede biz bunun karşılığı olarak ne kullanıyoruz? Türk halkının yüzde kaçı o meşhur iki kelimeyi hangi anlamda diline doluyor? Siz Londra'da "fcuk"den alışveriş yapmıyor musunuz? Hiç oradan aldığınız tişörtünüz, pantolonunuz yok mu? Tüm dünya bu ürünü gülerek kullanırken, neden biz burada kötüye yorumluyoruz? Ayrıca ceza olarak maça gönderilen kadınların (Ki buna çok karşıyım. Böyle bir ceza olamaz.) 90 dakika küfrettikleri bir ortamda umarız AMK bunun da önüne geçer. AMK olarak amacımız, Türkiye'de insanlara doğru, detaylı, tarafsız haber vermek, analiz yapmak. Fakat ne yazık ki şu ana kadar gazetenin içeriğinden çok ismi tartışılıyor. Gazetemizin kısa adı AMK. Açılımı "Açık Mert Korkusuz Spor Gazetesi". Amacımız da ismimiz gibi gazetecilik yapmak. Gazetemizin adı kesinlikle kimseye küfür içermiyor. İnsanları biraz bilgilendirip, biraz gülümsetsek kötü mü olur?
 
Gazetede hiç kadın çalışan yok mu? Hiç mi itiraz eden olmadı?
 
- Gazetemizde elbette kadın çalışanlarımız var. Yakında size rakip de çıkabilirler.
 
Sizin sevgiliniz, eşiniz ne dedi?
 
- Eşim ve iki küçük kızım var. Eğer ben bu gazetenin isminin sizin adlandırdığınız anlamda kullanıldığını düşünsem AMK'da çalışır mıyım? Ayrıca bir reklamcı olan ve sanal dünyayı iyi takip eden eşim gazetemizin adını komik buluyor.
 
Uğur Dündar, Emin Çölaşan gibi Babıâli'nin ağır toplarından itiraz gelmedi mi?
 
- Gazetenin adını koyarken ne Sözcü yazarları Uğur Dündar'a ne de Emin Çölaşan'a danışıldı, fikir soruldu. Onun için onlar adına yorum yapamam. Eğer siz çok merak ediyorsanız lütfen onlara ulaşıp siz sorun.
 
İddia edildiği gibi bu isimle, kadınlara değil, iktidara gönderme yapıldığı doğru mu?
 
- Bu ilk kez sizden duyduğum bir şey. Bu gazete açılmadan önce 50 toplantı yapıldı, bu konu bir saniye bile konuşulmadı, asla gündeme gelmedi.
 
Kızmayın ama ben de "iğrenç" buluyorum gazetenizin ismini, bana verecek cevabınız nedir...
 
- Siz de kızmayın ama "Kötü düşünen kötüdür" demiş Konfüçyüs, ben ne diyeyim!
 
AMK'NIN MUCİDİ YİĞİT ŞARDAN NE DİYOR?
 
Ünlü reklamcı Yiğit Şardan'ı da aradım. AMK'nın isim babası oymuş.
 
"Yayın yönetmeni varken benim beyanat vermem uygun düşmez" dedi.
 
"Peki" dedim.
 
"Kızmayın ama yazdıklarım gerçek fikirlerimdi" diye ilave ettim.
 
O da bana, "Kimileri rahatsız olacak tabii, doğaldır" dedi, "Herkes her şeyi sevecek diye bir kural yok. Ama inanın çok sempatik bulanlar da var..."
 
Devam etti:
 
"Bu küfrü biz icat etmedik. Böyle küfür var mı? Var. İnsanlar adıyla sanıyla ediyor mu? Ediyor. Bakarsınız, bundan sonra AMK haliyle kullanırlar o küfrü. Biz de terminolojiye bir sözcük kazandırmış oluruz. Bu haliyle kullanılır. Gerisini Gökmen anlatsın, üç aşağı yukarı aynı şeyleri söyleyecektir zaten..."
 
 
 Kaynak: Gazeteciler.com