İspanya'daki en başarılı Türk

İspanya Birinci Futbol Ligi’nin ilk yarısında, La Liga’da forma giyen 4 Türk milli futbolcu arasında en başarılısı Atletico Madrid’de oynayan Arda Turan olarak gözüktü.

İspanyadaki en başarılı Türk
23 Ocak 2012 Pazartesi 15:25 tarihinde eklendi.

 

lk yarısı sona eren La Liga’da ilk 19 haftanın istatistiklerine göre Arda Turan , ilk sezonunu geçirdiği Atletico Madrid’de 13’ü ilk 11’de olmak üzere toplam 17 maçta forma giydi.

1244 dakika sahada kalan Arda Turan, 1 gol atıp, 5 asist yaparken, tek olumsuz notu gördüğü 6 sarı kart oldu. Arda Turan  gördüğü sarı kartlara rağmen takımının en fazla top çalan ikinci futbolcusu olarak da öne çıktı.
 
Valencia’da ikinci sezonunu geçiren ve geçen yıla göre biraz daha formsuz gözüken Mehmet Topal da 7’si ilk 11’de olmak üzere 9 maçta toplam 709 dakika oynadı ve 3 sarı kart gördü.
 
Bu sezon Real Madrid’e gelen ve yaşadıkları sakatlıklar ile takımdaki büyük forma mücadelesinden olumsuz etkilenen diğer milli futbolcular Hamit Altıntop ve Nuri Şahin ise bekleneni henüz veremedi.
 
Hamit Altıntop, 3 maçta sonradan oyuna girip, toplamda 32 dakika sahada kalırken, 1 gol attı. Almanya Birinci Futbol Ligi’nde geçen sezon "en değerli oyuncu" seçilen ve büyük umutlarla Borussia Dortmund’dan Real Madrid’e transfer olan Nuri Şahin ise sadece ligde 1 maçta son 24 dakika oynadı.
 
Bu arada Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil de, ikinci sezonunu geçirdiği Real Madrid’te 13’ü ilk 11’de olmak üzere toplam 17 maçta oynadı. 1229 dakika sahada kalan Mesut, gol atamamasına rağmen 9 asist yaptı ve 2 kez sarı kart gördü.