İSPARK'lara ücretsiz park edebilirsiniz!

Evinin önüne park ettiği için İSPARK'ın kestiği cezayı mahkemeye taşıyan Mehmet Ali Ay, yüzbinlerce sürücüyü rahatlattı.

İSPARKlara ücretsiz park edebilirsiniz!
13 Mart 2013 Çarşamba 11:09 tarihinde eklendi, 1.178 kez okundu.

 

İSPARK tarafından işletilen otoparklarda, 15 dakikaya kadar park etmenin ücretsiz olduğu ortaya çıktı. 
 
Buna karşın İSPARK yetkilileri 10 dakikanın ücretsiz olup olmamasının yoğunluğa bağlı olduğunu savundular.
 
İSPARK'a başvuru yapanların, ev ve işyerinin bulunduğu bölgede ücretsiz park imkanı alabileceği de anlaşıldı.
 
İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) tarafından evinin önüne park ettiği için 114 kez ceza kesilen vatandaş, duruma itiraz edince bu konudaki bilinmeyenler ortaya çıktı. Bugün'den Mehmet Ali Ay'ın haberine göre cezalar sonucunda 691 lira borcu çıkan Halef Remzi Vayıs'ın evine ihbarname gönderildi. Vayıs, cezanın iptali için tüketici hakem heyetinde başvuru yaptı. İnceleme başlatan Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti, vatandaşı haklı bulunca cezanın iptaline karar verdi. 
 
İSPARK'ın kestiği cezanın hukuka aykırı olduğunu ifade eden Tüketici Hakem Heyeti üyesi Aydın Ağaoğlu, "İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı'nca oluşturulan bilirkişi cezanın hukuksuz olduğunu belirledi. Konuyla ilgili İSPARK'tan da savunma istedik. Kurum savunmasında, vatandaş müracaat ettiği takdirde ev veya işyerinin bulunduğu bölgede ücretsiz park imkânı sağladıklarını belirtti" diye konuştu.
 
'UYARI LEVHALARI KONULSUN'
 
İSPARK'ın yaptığı savunmada vatandaştan 0-15 dakika içinde ücret almadıklarını da ifade ettiklerinin belirten Ağaoğlu, bu durumun vatandaş tarafından bilinmediğini kaydetti. Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İSPARK böylelikle kamuoyunun bilmediği İspark tabelalarında 0-60 dakika yazan sürenin doğru olan bölümünü açıklamış oldu. 0-60 dakika ikazını gören vatandaşlar 5 dakika için bile dursa 1 saatlik park ücretini ödüyor. Ondan sonra aracını park edebiliyordu. Tüketiciler adına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İSPARK Genel Müdürlüğü'ne resmi yazı ile müracat edeceğiz. Levhalarda 0-15 dakika arası ücretsiz olduğunu ifade eden yazı yazılmasını istiyoruz. İSPARK levhalarında bu uyarı yok."
 
BU KEZ PARA ÖDEMEDİM
 
Aydın Ağaoğlu, durumun ortaya çıkmasının ardından yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: "Durumun öğrendikten sonra, İSPARK'a ait bir park alanına aracımı park ettim. Yanıma yaklaşan görevliye 15 dakika içersinde ayrılacağımı söyleyince para vermekten kurtuldum. Oradaki levhalarda da ücretsiz uyarısı yoktu. 'Para ödemekten kurtuldum' diyorum çünkü daha önce bu durumda birçok kez para ödedim."
 
İSPARK: 0-15 DAKİKAYI YOĞUNLUK BELİRLİYOR
 
İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) yetkilileri, 0-15 dakika arası parklanmanın her yerde ücretsiz olmadığını söyledi. Yetkililer, otoparkın bulunduğu bölgenin yoğunluğuna göre 0-15 dakikanın bazı bölgelerde ücretsiz olduğunu belirtti.