İsrail, İran'ı bu silahla mı vuracak?

İsrail’in, nükleer programı nedeniyle savaşla tehdit ettiği İran’ı güçlü elektromanyetik dalga yayan EMP silahıyla vurabileceği öne sürüldü.

İsrail, İranı bu silahla mı vuracak?
10 Eylül 2012 Pazartesi 12:20 tarihinde eklendi, 1.255 kez okundu.

 

İsrail’in nükleer programı nedeniyle savaşla tehdit ettiği İran karşısında atacağı adımlar merak edilirken Sunday Times Gazetesi ilginç bir iddiada bulundu.

Gazete, İsrail’in İran’ı 'Elektro Manyetik Darbe'yle (EMP) vurma planının İsrail kulislerinde konuşulduğunu öne sürdü. Gazete, elektromanyetik darbelerle yapılacak saldırının İran’a vereceği olası zararı da uzmanlara sordu. Amerikalı savunma uzmanı Bill Gertz, Amerikan istihbarat birimlerinin de İsrail’in İran’ı EMP saldırısı yapacağına dair kaygılarının arttığını ifade etti.
 
NÜKLEERSİZ DE YAPILIYOR
 
Gazetedeki habere göre EMP teknolojisi, ölümcül olmayan bir saldırı tarzı olarak yıllardır biliniyor. Elektromanyetik saldırı sırasında oluşan enerji ışınları açığa çıktıkları bölgede son derece güçlü bir akım oluşturuyor. Ortaya çıkan güçlü akım bölgedeki elektronik araçları ve devreleri yakıp işlevsiz hale getirebiliyor. EMP’nin etkileri ilk kez 1950’li ve 60’lı yıllarda yapılan nükleer silah testlerinde keşfedilmişti. Ancak daha sonra yapılan deneylerde elektromanyetik dalgaların nükleer silah kullanılmadan, mikrodalga jeneratörleriyle de üretilebileceği belirlenmişti. EMP ile yapılan saldırılarda iletişim araçları, enerji ağları, finansal ve acil yardım hizmetleri devre dışı kalıyor. Füzeyle fırlatılan EMP silahı hedefteki enerji ağlarını ve iletişim araçlarını bozuyor. 

Habertürk