İsrail yardımında Mavi Marmara ayarı

Mavi Marmara baskını sonrası Türkiye, İsrail askeri uçaklarına hava sahasını kapattığı için Tel Aviv, prefabrik evleri sivil uçaklarla göndermek zorunda kaldı.

İsrail yardımında Mavi Marmara ayarı
26 Ekim 2011 Çarşamba 14:49 tarihinde eklendi.

 

İsrail Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin talebi üzerine Van'da depremzedelere yardım amacıyla yedi prefabrik evin sivil uçaklarla dün gece Türkiye'ye gönderildiği belirtildi.
 
Van'da geçtiğimiz pazar günü 7.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında İsrail, Türkiye'ye yardım talebini iletti. Ancak Ankara, birçok Batılı ülkenin olduğu gibi İsrail'in de yardım talebini kabul etmedi.
 
Van'da dün çadır sorununun yaşanmasının ardından Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'yle temasa geçerek, prefabrik ev ihtiyacını iletti. Bunun üzerine hemen harekete geçen İsrail dün gece Boeing 747 sivil uçakla yedi prefabrika evi Van'a gönderdi.
 
İSRAİL ASKERİ UÇAKLARINA HAVA SAHASI KAPALI
İsrail Savunma Bakanlığı, yardımların uçaklarla gönderilmeye devam edeceğini açıkladı. Ancak Mavi Marmara baskınından bu yana Türkiye, İsrail askeri uçaklarına hava sahasını kapattı. İsrail Savunma Bakanlığı, bundan sonra gönderilecek yardım malzemelerinin sivil uçaklarla mı yoksa askeri kargo uçaklarla mı gönderileceği konusunda ayrıntı vermedi.
 
İLK AŞAMADA 100 PREFABRİK EV GELİYOR
İsrail radyosuna bir açıklama yapan İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı Udi Şani ise, gönderilecek prefabrik evlerin ilk partisinin bugün uçakla öğle sıralarında Türkiye'ye doğru hareket edeceğini söyledi. Uçaklarla ilk aşamada 100 kadar prefabrik ev gönderecek olan İsrail, prefabrik evlerin geriye kalan kısmını ise gemiyle transfer edecek.
 
31 ÜLKEDEN YARDIM İSTENDİ 
Türkiye 31 ülkeden prefabrik ev ve çadır talebinde bulundu. Japonya Van'daki depremzedelere 400 bin ABD doları ve çadır gibi acil yardım malzemeleri göndereceğini açıkladı.

NTV