İsrail’de TRT krizi

İsrail’de TRT 1’e de yer veren uydu şirketi HOT, Euro 2012 maçlarında yayını kesince aboneleri ayaklandı

İsrailde TRT krizi
12 Haziran 2012 Salı 09:29 tarihinde eklendi.

 

İsrail’de TRT 1’e de yer veren uydu şirketi HOT, Euro 2012 maçları sırasında yayını kesince aboneleri ayaklandı. Aboneler, şirketten tazminat istiyor.
 
Polonya ve Ukrayna’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Euro 2012 sadece Avrupa’da değil tüm dünyada futbolseverleri ekran başına kilitlerken, İsrail’de ilginç bir tartışma yaşanıyor. Bu tartışmanın aktörlerinden biri ise turnuvanın Türkiye yayın haklarını elinde tutan TRT...
 
İsrail’de turnuvayı yayınlama hakkı özel decoderlerle yayın yapan Charlton isimli dijital platformun elinde. Haliyle turnuva maçlarını sadece decoder satın alan İsrailliler izleyebiliyor. Ülkenin en büyük uydu yayıncılarından biri olan HOT’ın abonelerine sunduğu kanallar arasında TRT de var. Ancak maçlar oynanırken TRT yayınları bloke edilmesi HOT abonelerini ayaklandırdı. Aboneler, kurumun TRT yayınlarını bloke ederek, “kendilerine vaat ettiği hizmeti vermediğini” savunarak yargıya başvurdu. HOT yönetimi ise yayın haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle böyle bir uygulamaya gittiklerini açıkladı.
 
TRT’nin yetkisi Türkiye’de
 
Şirketin yaptığı açıklamada “Bu maçların yayın hakları bölge bazında kısıtlanmıştır. TRT bu maçların sadece Türkiye’de yayın haklarına sahiptir. Bu kanalın maçları İsrail’de yayınlaması yasaktır. İsrail için yayın haklarını elinde bulunduran bir şirket vardır ve telif hakları ona aittir” denildi. Ancak
 
HOT aboneleri yayın şirketinden tazminat istedi. HOT ise böyle bir tazminat talebinin hukuki dayanağı olmadığını savunarak, “İsteyen abonelerimiz ‘öde-izle’ kanallarından maçları takip edebilir. Bizim yaptığımız hukuk içindedir” açıklamasını yaptı.