İstanbul polisini sarsacak video!

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasındaki polis müdahalelerine yönelik tartışmalar sürerken, Antalya’da 3 gencin 17 polis tarafından dövülmesi görüntüsünden sonra, yeni bir işkence kaydı daha açığa çıktı

İstanbul polisini sarsacak video!
26 Haziran 2013 Çarşamba 09:07 tarihinde eklendi, 2.454 kez okundu.
Gezi Parkı eylemlerinin devam ettiği 4 Haziran'da İstanbul Sarıgazi’de 5 polisin, olaylarla ilgisi olmayan bir şoförü, dövüp yaraladığı öne sürüldü. Ailenin yaptığı suç duyurusunda yer alan iddialara göre polisler gaz bombasıyla karnından vurdukları Hakan Yaman’ı ağır şekilde darp etti, sol gözünü sert bir cisimle çıkardıktan sonra öldü diye bıraktı.
 
O anların hemer ardından çekildiği öne sürülen bir video da savcılığa sunuldu.
 
POLİS İŞKENCESİ İDDİASI
 
Kartal Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda iddia konusu olay, “Hakan Yaman, 4 Haziran 2013 gecesi 22-30- 23.00 sularında Sancaktepe, Birgül sokaktaki evine gitmek için Demokrasi Caddesi’nden geçerken, 63319 numaralı (Yanlışlık olabilir. Kesin tespit video ve fotoğraflardan yapılabilir) TOMA’da görevli 5 beş polis tarafından ölümüne kast edercesine saldırıya uğramış, gözünü kaybetmiş, ciddi şekilde yaralanmıştır. Servis şöförü Yaman aracını park ettikten sonra evine gitmekte iken, o tarihte vuku bulan olaylarla ilgisi olmamasına rağmen bölgede görevli polisler ve TOMA’da görevli polislerin müdahalesi sırasında atılan gaz bombası ile sağ karın boşluğundan vurulmuştur. Yere düşmesi üzerine 5 polis tarafından yerde sürüklenerek ve dövülerek işkence görmüş, bu sırada kolluk güçlerinden biri tarafından gözüne sert bir cisim sokulmak suretiyle gözü çıkartılmıştır" şeklinde anlatıldı.
 
GÖSTERİCİLERİN ATEŞİNE ATIP GİTTİLER
 
"Yerde hareketsiz kalan Hakan Yaman o sırada yakında yanmakta olan ateşin içine polisler tarafından atılmıştır" denilen dilekçe şöyle devam etti: "Olay tartışmasız biçimde işkencedir çünkü birden fazla polis müvekkilimi dakikalarca darp etmiş, gözünü çıkartmış, ölmesi için ateşe atmışlardır. Yaman’ın öldüğünü düşünen polis memurları olay yerinden uzaklaşmıştır. Mağdur kendi çabasıyla ateşten kurtulmuş, çevredeki insanların yardımı ile önce Sancaktepe Bölge Hastanesi’ne kaldırılmış ve yakınlarına haber verilmiştir. Burada mağdurun durumu ağır olduğu için ilk müdahale yapılmadan Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir" 
 
POLİSLER TUTUKLANSIN
 
Yaman'ın durumuyla ilgili de bilgi verilen dilekçede, "Hastanede düzenlenen adli raporlara göre Hakan Yaman’ın baş ve yüz kısmında ciddi hasar oluşmuş, elmacık ve çene kemikleri ile alın ve burun kemikleri kırılmış, uğranan darp neticesinde sol gözde görme kaybı meydana gelmiş, vücudunun muhtelif kısımları ciddi şekilde yanmıştır" ifadeleri kullanıldı.
 
Dilekçede, "Müşteki müvekkilimin adli tıpa acilen sevki, suçu işleyen polis memurları hakkında kaçma ve delilleri karartma kuvvetli suç şüphesi ile haklarında tutuklamaya sevki daha sonrasında da haklarında etkin soruşturma yapılarak iddianame düzenlenmesi talep ve rica olunur" denildi.

DHA