İşte El Kaide'nin yeni lideri

El Kaide’nin en üst düzey isimlerinden biri olan Seyfüladil’in (Ebu Seyf), örgütün Komuta Kontrol biriminin başına getirildiği bildirildi.

17 Mayıs 2011 Salı 12:51 tarihinde eklendi, 1.971 kez okundu.

 


 
Pakistan’ın The News gazetesine konuşan kaynaklar, 2 Mayıs sabahı ABD operasyonuyla öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin’in yerine kimin geçeceği konusunun, yeri açıklanmayan bir toplantıyla çözüme bağlandığını belirtti. 
 
Ancak Seyfüladil’in konumunun geçici olduğu, büyük şuranın ardından Muhammed Mustafa Yemni’nin El Kaide lideri olmasının beklendiği ifade edildi. Yemni şu an bir Afrika ülkesinde yaşıyor. 
 
Mısır’da önemli kademelerde görev yapmış bir isim olan Seyfüladil, Enver Sedat’a karşı kurulan El Cihad örgütünde Eymen el Zevahiri’yle birlikte yer almıştı. Kaynaklar Zevahiri’nin El Kaide’nin patronu ve El Kaide’nin Militan Komuta biriminin şefi olarak konumunu koruyacağını söyledi. Zevahiri’nin ayrıca uluslararası ilişkileri de yürüteceği açıklandı. Daha önce bu işi Seyfüladil yapıyordu.
 
Kaynaklar, Adnan el Keşri’nin ise genel istihbarat biriminin sorumlusu olarak atandığını bildirdi. Muhammed Nasır el Vaşi Ebu Nasır’ın El Kaide’nin Afrika işlerinin sorumlusu olduğu, Muhammed Adem Han Afgani’nin ise Afganistan-Veziristan bölgesinin sorumluluğuna atandığı ifade edildi. Kaynaklar Fahad el Kava’nın Acil Operasyon Komutanlığa getirildiğini de belirtti.
 
Böylece El Kaide’nin komutası Mısırlıların eline geçmiş oldu. Bin Ladin’in oğullarının ise örgütte bir konuma gelmek istemediği ifade edildi.