İşte Hülya Avşar'ın bahsettiği kitap

Ünlü sanatçı Hülya Avşar geçtiğimiz hafta Gezi Parkı olayları kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

İşte Hülya Avşarın bahsettiği kitap
17 Haziran 2013 Pazartesi 10:43 tarihinde eklendi, 2.089 kez okundu.
Çıkışta basının sorularını yanıtlayan Avşar, Erdoğan ile yaptığı konuşmayı anlatmıştı..
 
Yaptığı görüşmeden çok umutlu olduğunu söyleyen Hülya Avşar "Çok güzel bir kitap geçti elime. Adı Şiddetsiz İletişim. Hatta bazı şeylerin altını çizdim, gençler adına Başbakan'a okurum diye. Cesaret edemedim. Çünkü kitabın ismi çok fenaydı." demişyi.
 
Hülya Avşar o kitabın detaylarını Acunn.com'daki köşe yazısında anlattı. 
 
İşte Avşar'ın o yazısı: 
 
Şiddetsiz iletişimin birinci bileşeni değerlendirme yapmadan gözlem yapmak, ikinci bileşeni ise hissettiklerimizi ifade etmektir. Psikanalist ROLLO MAY’in önerdiği gibi, “Olgun insan tıpkı bir senfoninin farklı bölümlerindeki gibi güçlü ve tutkulu deneyimlerden ince ve hassas olanlara kadar farklı duygu nüanslarını yakalama becerisini geliştirebilir.” Ancak çoğumuz için duygularımız May’in de belirttiği üzere bir borazanın notaları kadar sınırlıdır.
 
İnsanlara hakaret etmek için kullandığımız kelimeler, çoğunlukla ruh halimizi net bir şekilde ifade etmeyi sağlayan sözcük dağarcığımızdan çok daha geniştir. Ben 21 sene boyunca çeşitli ABD okullarında okudum ve bu süre içinde kimsenin bana neler hissettiğimi sorduğunu hatırlamıyorum. Açıkçası duygular önemsenmiyordu. Önemli olan itibar ve makam yetkili kişilerin tanımladığı doğru düşünme biçimi idi. Kendimizle bağlantıda olmak yerine dışa yönelik başkalarına odaklı olma yönünde eğitildik. Hep zihnimizde akıllı olmayı ve “Başkaları neyi söylememi ve yapmamı doğru bulur? diye kafa yormayı öğrendik.
 
Dili kullanış biçimimizin yarattığı karışıklıklardan biri de “hissediyorum” sözcüğünü kullanırken aslında hislerimizi dile getirmemekten kaynaklıyor. Bana adil davranılmadığını “hissediyorum” sözcüğünü “düşünüyorum” ile değiştirmek ifade etmek istediğimiz şeye daha uygun olur. “Hissediyorum” sözcüğünü aşağıdaki kalıplar içinde kullandığımızda gerçek duyguları netlikle ifade edemeyiz.
 
Nasıl olduğumuz hakkındaki hislerimiz ile düşüncelerimizi birbirinden ayıralım
 
Sn. Başbakanımıza götürüp hediye etmeyi son anda vazgeçtiğim kitaptan bölümleri şimdi sizlere hediye ediyorum daha doğrusu ben dahil herkese.
 
Kitabın adı Şiddetsiz İletişim, Marshall B.Rosenberg 
 
“Bu kitaptaki tekniklerin, sözün tam anlamıyla dünyayı değiştireceğine inanıyorum” Jack Garnfield (Tavuk suyuna çorba kitabının yazarı)
 
Şiddetsiz iletişim konusunda Vivet Alevi, (şiddetsiz iletişim eğitmeni) çeşitli eğitim kurumlarında seminerler ve dersler vermektedir. siddetsiz-iletisim.com adresinden konuyla ilgili ayrıntı edinebilirsiniz.