İstiklal'de keşfedildi

Spor tutkusunun karşılığını “Survivor” şampiyonu olarak alan Nihat Altınkaya, bu kez Men's Health dergisi için spor salonuna girdi. Hem günlük programını yaptı, hem soruları yanıtladı

İstiklalde keşfedildi
28 Temmuz 2012 Cumartesi 09:50 tarihinde eklendi, 2.930 kez okundu.

 

Bir salı sabahı. “Survivor” şampiyonu Nihat Altınkaya ile Caddebostan’da buluşuyoruz. Çekim için istikametimiz, CrossFit34 salonu. Yolda sohbet ederken, model ve oyuncu olarak tanıdığım Nihat Altınkaya’nın aslında çocukluğunda sporcu olma hayalleri kurduğunu anlıyorum.
 
Karabük’te doğan bu adam, içindeki fazla enerjiyi atmak için önce rampalar inşa edip bisikletle küçük çapta “Jackass” çalışmaları yapıyor, sonra bu işi sporla yapmaya karar veriyor: “Çok hiperaktif bir çocuktum. Ortaokulda enerjimi boşaltmak için voleybol oynamaya başladım. Ortaokul ve lise boyunca okul takımının kaptanlığını yaptım.”
 
Spor tutkusunun ona ilk defa bir şeyler kazandırması da aslında lisenin bitimiyle birlikte oluyor. Nihat Altınkaya, Ankara ekibi Emlak Bankası tarafından transfer ediliyor. Ancak dizindeki sakatlık onun bu spora profesyonel olarak devam etmesini imkansız hale getiriyor.
   
KULÜPLERDE GÜVENLİK İŞİ YAPIYORDUM    
 
Nihat Altınkaya o günlerde yaşadıklarını anlatırken aslında kendisinin de bu talihsiz olaydan sonra ne yapacağını çok bilmediği anlaşılıyor: “Kız kardeşim Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okuyordu. Aslında İstanbul’a onu görmeye gelmiştim. Geldiğimde dayımın ‘Ne yapacaksın, nasıl para kazanacaksın’ gibi soruları beni düşünmeye itti. Önce Ayvalık’ta bir barda, daha sonra İstanbul’daki gece kulüplerinde güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başladım. 18 yaşındaydım. Beraber çalıştığım arkadaşlarından bazılarının ısrarlarıyla Fenerbahçe Spor Kulübü’nde boks antrenmanına çıkmaya başladım. Onlar zaten profesyonel olarak dövüşüyorlardı. Ben hiç maça çıkmadım ama onlarla sürekli antrenman yapıyordum. Güvenlik görevlisi olarak çalışırken tanıştığım iş arkadaşlarımın ısrarlarıyla girdiğim bu macera beni profesyonel olarak spora döndürmedi ama azından tekrar düzenli bir şekilde spor yapmamı sağladı.”
 
PİKAP ALMAYA GİDERKEN KEŞFEDİLDİ
 
İşte tam o günlerde, Nihat Altınkaya’nın geleceğinin rotası bir gün İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru yürürken belirleniyor: “Pikap almak için Tünel’e gidiyordum. Hani hissedersin ya, arkadan birinin seni takip ettiğini. Ben de bunu hissettim ve arkamı döndüm. Daha sonradan cast ajansı sahibi olduğunu öğrendiğim Gökçe Doruk Erten kendini tanıttı. Bana kartını verdi. Ajansına davet etti. Birkaç gün düşündükten sonra görüşmeye gittim ve bir hafta içinde kendimi bir klipte oynarken buldum.”
 
Ondan sonra birçok klipte, dizide ve üç tane de sinema filminde rol alarak kariyerinde önemli adımlar atan Nihat Altınkaya, oyunculuk konusunda oldukça mütevazı. Kendini her geçen gün geliştirdiğine inanıyor:
 
“İlk yıllarda oynadığım dizilere baktığımda kesinlikle şu andaki oyunculuğumla arada fark olduğunu düşünüyorum. O zaman elimi ayağımı nereye koyacağımı bile bilemiyordum. Şu anda da usta bir oyuncu değilim tabii ama tecrübe kazandığıma ve kendimi geliştirdiğime inanıyorum. Zaten bu süreç içinde oyunculuk eğitimi aldım. Çeşitli workshop’lara katılarak tabiri caizse altını doldurmaya çalıştım. Öğrenmeye açık olmam benim avantajım.”
 
EŞİM “MADEM GİDECEKSİN KAZANARAK DÖN” DEDİ
 
Oyunculuk kariyerine sinema filmleri de ekleyerek kendini ispat etmeye çalışırken gelen “Survivor” teklifinden açılıyor konu. Bu kulağa güzel bir teklif gibi gelebilir. Tabii eşiniz ilk çocuğunuza hamile değilse ve siz o sırada onun yanında olmak için çalışmayı tamamen bırakmadıysanız:
 
“Bir gün telefon çaldı. Acun Medya’dan arıyorlardı. Görüşmek istediklerini söylediler. Bu iyi bir fırsattı. Daha sonra görüşmeye gittiğimde Acun Ilıcalı beni ‘evet’ demem konusunda ikna etti. ‘Survivor’da yer almak maddi açıdan iyi olacaktı. Öte yandan, ailemi bırakmak da istemiyordum. Gerçekten de zor bir durumdu.”
Nihat Altınkaya yine de projeyi kabul etti: “Projeyi kabul ettikten sonra kızım Melek dünyaya geldi. Adaya gitmeden önce onunla 45 gün geçirdim. Ondan sonra bırakmak gerçekten çok zordu. Gitme kararında en büyük desteği eşim verdi. Bana ‘Madem gideceksin, o zaman kazanarak dön, sana inanıyorum’ dedi.”
Evet, Nihat Altınkaya eşinin yüzünü kara çıkarmadı ve “Survivor”u şampiyon olarak tamamladı. Ancak bu şampiyonluk bile onun “Tekrar olsa yine gider misin?” sorusuna net cevap vermesini sağlamıyor: “Survivor insanların beni bir dizi karakteri olarak değil, Nihat Altınkaya olarak tanımalarını sağladı. Üstelik yarışmayı da kazandım. Ancak geçmişe dönsem bu teklifi kabul edip ailemi bırakır mıydım? Emin değilim.”
 
AKSİYONDAN FİLMİNDE BAŞROL İSTİYORUM
 
Nihat Altınkaya, oyunculukta kendisine yeni bir rota çizmek istiyor: “Jason Statham ya da Vin Diesel gibi aksiyon filmlerinde oynamak istiyorum. Türkiye’de bir oyuncu olarak bu tür film ve dizilerde başarılı olabileceğimi düşünüyorum ve kariyerime bu şekilde yön vermek istiyorum. ‘Survivor’un bana kazandırdığı bir popülerlik var. Bundan memnumum. Çok iyi teklifler alıyorum. Karar vermek de kolay değil ama benim istediğim, bir aksiyon filminde ya da dizisinde başrol oynayıp kendimi göstermek.”
 
Hurriyet/Fatih BÜYÜKBAYRAK