İsviçre'den AB'ye rest

İsviçre halkı çalışmak veya iş bulmak amacıyla ülkeye Avrupa Birliği’nden gelen yabancıların yıllık kotalara bağlanması ile ilgili halkoylamasında “Evet” dedi.

09 Şubat 2014 Pazar 18:12 tarihinde eklendi.
 
Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden, “Toplu göçün önlenmesi” şeklinde lanse edilen inisiyatif bugün oylandı.Avrupa Birliği vatandaşlarının İsviçre’deki sayılarını sınırlamaya yönelik olarak halkoyuna sunulan inisiyatif çok küçük bir farkla İsviçreliler tarafından kabul edildi. Halkın yüzde 50.4’ü sınırlama yönünde oy kullanırken, yüzde 49.6’sı sınırlamaya karşı çıktı.
 
İSVİÇRE AB İLİŞKİLERİ BOZULABİLİR
 
Kabul edilen inisiyatif İsviçre’nin Avrupa Birliği ile imzalamış olduğu kişilerin serbest dolaşımını kabul eden anlaşmalara aykırı bir durum oluşturuyor.
 
Avrupa Birliği yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda İsviçre’yi uyarmış,inisiyatifin kabul edilmesi halinde anlaşmaların rafa kalkabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu bildirmişti. Son bir aydır hükümet inisiyatife “Hayır” çıkması için yoğun çaba harcadı.

Fransızca konuşan Batı İsviçre kantonlarının “Hayır” dediği inisiyatife, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Almanca konuşan kantonlar destek verdi.

DHA