İzmir'de grev günü!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 10 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşmede anlaşma sağlanamadı. Gece boyunca DİSK binası önünde gerginlik vardı. Sabah saatlerinde park ve bahçeler ile temizlik işçileri greve başladı.

İzmirde grev günü!
26 Temmuz 2013 Cuma 08:56 tarihinde eklendi, 1.093 kez okundu.
Beko açıklamasında Aziz Kocaoğlu'na yüklenirken, sabah garajları kapatıp eylem yapacaklarını gerekirse alanlara ineceklerini söyledi. Greve devam edeceklerinin altını çizen Beko, Yüksek Hakem Kuruluna giden herhangi bir belgede imzasının bulunmadığını vurgulayarak grev çağrısı yaptı. 
 
Açıklamanın herhangi bir yasal dayanağının bulunmadığını ifade eden işçiler, suçlu konumuna düşmemek için yarın iş başı yapacaklarını belirtti. İşçilerin büyük bir kısımı bina önünden ayrılırken, Beko ve beraberindekiler binaya geri girdi. 
 
İŞÇİLER DİSK BİNASI ÖNÜNDE TOPLANDI 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZELMAN şirketinde yarın başlayacak grev Yüksek Hakem Kurulu'nun belediyenin 16 Mart'da gönderdiği zam oranlarını kabul etmesi üzerine iptal olduğu açıklandı. Yüksek Hakem Kurulu tarafından böyle bir karar çıkmadığını ileri süren İZELMAN, İZENERJİ işçileri, Basmane'de bulunun DİSK Genel iş Sendikasının önünde toplandı. Yüzlerce işçi, DİSK ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kandırıldığını belirtip sloganlar eşliğinde tepki gösterdi. Saat 22.00 sırlarında bina önünüde toplanan işçiler yaklaşık iki buçuk saat geçmesine rağmen burdan ayrılmadı. 
 
DİSK BAŞKANI MAHSUR KALDI
 
Bugün konuyla ilgili Ankara'dan İzmir'e gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından akşam saatlerinde Basmane'deki DİSK Genel İş Sendikası'na geldi. Burada sendikaların şube başkanlarıyla görüşen Beko, işçilerin tepkisi üzerini binada mahsur kaldı. Ara ara yaşanan gergin anlara rağmen herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı, işçilerin sloganları eşliğinde bekleyiş sürüyor. Binayı terk edemeyen Beko'nun bulunduğu ofiste beraberindekilerle kapıyı kitledikleri öğrenildi. Bazı işçiler, binaya girmesine rağmen kısa süre sonra geri çıktı. Bazı işçilerinde yanlarında getirdikleri kuru ekmeği paylaşarak yedikleri görüldü. 
 
KANİ, GREV CAĞRISI YAPTI 
 
İzmir'de kandırıldıklarını ileri sürerek Basmane'de bulunan DİSK Genel- İş Sendikası önüne giden işçilere ikinci katta bulunan DİSK Genel Başkanı Kani Beko açıklamada bulundu. Beko açıklamasında Aziz Kocaoğlu'na yüklenirken, sabah garajları kapatıp eylem yapacaklarını gerekirse alanlara ineceklerini söyledi. Greve devam edeceklerinin altını çizen Beko, Yüksek Hakem Kuruluna giden herhangi bir belgede imzasının bulunmadığını vurgulayarak grev çağrısı yaptı. 
 
Açıklamanın herhangi bir yasal dayanağının bulunmadığını ifade eden işçiler, suçlu konumuna düşmemek için yarın iş başı yapacaklarını belirtti. İşçilerin büyük bir kısımı bina önünden ayrılırken, Beko ve beraberindekiler binaya geri girdi.

DHA