İzmir'de yarın hayat duracak

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketler İZELMAN ve İZENERJİ’de toplu sözleşmesi görüşmelerindeki anlaşmazlık nedeniyle yarın greve çıkacak.

İzmirde yarın hayat duracak
25 Temmuz 2013 Perşembe 13:37 tarihinde eklendi.
Grev yasağı nedeniyle otobüs soförleri, Eşrefpaşa Hastanesi Acil servis, Doğal Yaşam Parkı personeli, İtfaiye ve İZSU’nun kanalizasyon ekibi dışında kalan yaklaşık 7 bin 500 işçinin çıkacağı grev nedeniyle belediye hizmetlerinde aksamalar görülmesi bekleniyor. Grev yasağı kapsamındaki otobüsler çalışacağından ulaşımda sıkıntı beklenmiyor. 
 
DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası sendikası binasında düzenlediği basın toplantısında yarın başlayacak grevle ilgili bilgilendirmede yaptı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun da katıldığı toplantında DİSK Ege Temsilcisi ve Genel-İş 3 No'lu Şube Başkanı Memiş Sarı, 7.5 aydan bu yana süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde son aşamaya geldiklerini ve 26 Temmuz günü 04.00’den itibaren grevin başlayacağını açıkladı. Yasalalara dayanarak grev için başvurduklarını belirten Sarı, "Anlaşma olmazsa greve çıkacağımızı 16 gün önce açıkladık. 26 Temmuz günü İzmir’de hayat duracak" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin teklif ettiği zam oranlarını açıklayan Sarı, İZELMAN’da yüzde 40 düşük maaş alanlara yüzde 12, yüzde 20 düşük alanlara yüzde 10 ve tam maaş alanlara yüzde 8 oranında zam verildiğini söyledi. Enflasyonun yüzde 8.3 olduğunu belirten Sarı, böyle bir ekonomik ortada enflasyonun altında artış içeren bir sözleşmeye imza atmalarının mümkün olmadığını çünkü hak kayıplarının olduğunu söyledi. Sarı, İZENERJİ’de ise 950 TL alan işçiye 1100 TL, 1050 TL alanlara ise 1200 TL ücret teklif edildiğini belirtti. Sarı, şöyle konuştu:
 
"Yönetimin teklifleri açlık ve yoksulluk sınırı altında tekliflerdir. Sendikamız tarafından kabul görmedi. Masa başında bitmesinden yanayız. Herkesi göreve davet etmek için bazen ulaşımda 2 saat sefere çıkmama, bazen de işyerleri önünde masaya davet eylemleri yaptık. Ancak iyileştirme olmadı. Amacımız İzmirlilere, komşumuza mağduriyet yaşatmak değildir. Eğer bugün Büyükşehir Belediyesi bizi masaya çağırsa hemen gideriz. Bugün saat 17.00’e kadar davet bekleyeceğiz. Eğer davet ve anlaşma olmazsa yasadan doğan hakkımızı sabah saat 04.00’den itibaren greve çıkarak kullanacağız. İşyerlerine “Bu işyerinde grev vardır’ pankartı asılacak. İzmir halkını mağdur eden taraf biz olmayacağız."
 
GREVE ÇIKMAYANLAR EYLEMLERLE DESTEK VERECEK
 
Sarı, Ulaşımda belediye otobüs şoförleri, İZSU’nun bir bölümü, itfaiyede grev yasağı olduğu için greve çıkamayan 2500 kadar işçinin de zaman zaman yapacakları eylemlerle greve destek vereceklerini açıkladı. Belediye otobüs şoförlerinin yaptığı 2 saatlik sefere çıkmama eylemlerinin grev olmadığını, sadece uyarı eylemi olduğunu dile getiren Sarı, farklı eylemlerin de olabileceğini söyledi. Sarı grevin ilk günü belediye otobüslerinde bu şekilde bir destek olmayacağını, saat 10.00’da belediye önünde ailelerin de katılacağı basın açıklaması yapacaklarını açıkladı. Sarı, greve rağmen anlaşma olmaz ve Ak Parti’nin memurları olduklarına inandıkları Yüksek Hakem Kurulu’nun kararına göre maaşların belirlenmesi durumunda ise iş barışını bozulacağını, bu nedenle en güzel sözleşmenin masada biten sözleşme olduğuna inandıklarını belirtti. 
 
AK PARTİLİ ÇAKAR’A TEPKİ
 
Sadece emek ve ekmek kavgası yaptıklarını açıklayan Memiş Sarı, mücadelenin farklı yönlere çekmek isteyen siyasi şovmenlerin ortaya çıktığını söyledi. Sarı, şöyle konuştu:
 
"Bazıları siyasi şov yapmaya kalktı. Biz bu ideolojilerin yanında olmadık. AKP Grup sözcüsü Yusuf Kenan Çakar bize nasıl davranmamız konusunda sözler içeren yazılı açıklama yapmış. DİSK’in nasıl davranacağını Çakar’dan öğrenecek değiliz. DİSK’in sınıfsal mücadelesinin nasıl olacağını biz Kemal Türkler’den, Abdullah Baştürk’ten öğrendik. Bize nasıl davranacağımızı Yusuf Kenan Çakar gibi siyasi şovmenler öğretmedi."
 
GREVDEN NERESİ ETKİLENECEK
 
İZELMAN işçilerinin yapacağı grevden belediyeye ait olan otoparklar etkilenecek. Katlı otopark ve yer altı otoparklarında otomasyonlu sisteme bakmak ve güvenlik için eleman çalışacak. Ancak, açık otoparklardaki çalışanlar greve çıkacak. İZELMAN anaokulları ve etüt merkezlerinde de grevden etkilenirken, ESHOT atelyelerinde de işbaşı yapılmayacak. Belediye hizmet binalarındaki İZELMAN kadrolu görevliler de greve katılacak. İZSU’da ise kanalazisayon ekibi dışındaki İZELMAN personeli çalışmayacak. Park bahçeler, Eşrefpaşa Hastenesi, fen işleri, idare işler, Mezarlıklar, Huzurevi, balık ve sabze hali, ESHOT yıkama, katı atıklar, İZFAŞ, trafik ve İZSU birimlerindeki çalışan İZENERJİ işçileri de greve katılacak. 
 
Grev yasağı nedeniyle belediye otobüs şoförleri, itfaiye, Doğal Yaşam Parkı, Eşrefpaşa Hastanesi Acil Servis çalışanları ve İZSU’nun kanalizasyon ekipleri greve çıkmayacak.
 
BELEDİYE KRİZ MASASI
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları ise grev öncesi kriz masası kurdu. Çarşamba güne Genel Sekreter Pervin Şenel Genç başkanlığında bir araya gelen daire başkanları ve şirket genel müdürlerinin katıldığı toplantıyla grevin belediye hizmetlerini aksatmasını en aza indirecek önlemler alınmaya çalışıldı. Birim müdürlerinden çalışmayacak personelin listesini istendi. Buna göre eleman kalmamasıyla hizmetin kilitlenebileceği birimlere kadrolu işçiler veya başka şirketlerden geçici eleman kaydırması yapılabileceği öne sürüldü.