İzmir’e yedi ayda 744 bin turist geldi

İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün rakamlarına göre bu yılın ilk yedi ayında gelen turist sayısı, geçen yıla göre yüzde 1,03 arttı.

İzmire yedi ayda 744 bin turist geldi
09 Ağustos 2013 Cuma 10:37 tarihinde eklendi, 1.291 kez okundu.

 Ocak-Temmuz 2013 döneminde İzmir’i 744 bin 763 yabancı turist ziyaret etti. Bunların 408 bin 543’ü havayolu, 264 bin 220’si denizyoluyla geldi. Temmuz ayında ise 236 bin 783 kişi ziyaret etti. Yabancı misafirlerin yüzde 8’ini Alman, yüzde 2’sini İtalyan, yüzde 2’sini Fransız, yüzde 1’ini İngilizler oluşturdu. İzmir’e gelen turistlerin ülkelere göre dağılımında, Almanlar yine açık ara ilk sırada yer aldı. Almanya’dan yedi ayda 178 bin 990 kişi geldi. Aynı dönemde İtalya’dan 73 bin 289, Fransa’dan 69 bin 717, İngiltere’den 59 bin 352 turist İzmir’i ziyaret etti. Temmuzda ise havayoluyla gelen turist sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,05, denizyoluyla gelenler yüzde 1,5 azaldı. Aylık bazdaki girişlerde, toplam yüzde 1,21 azalma oldu. Temmuzda turistlerin yüzde 65’i havayolu, yüzde 35’i denizyoluyla geldi.

KRUVAZİYERLE GELENLER YÜZDE 7 ARTTI

İzmir’e kruvaziyerle gelen turist sayısında da önemli bir artış oldu. 1 Ocak-31 Temmuz 2013 arasında yüzde 7,3 artarak 241 bin 733’e çıktı. Geçen yılın aynı döneminde İzmir, 225 bin 218 kruvaziyer turisti ağırlamıştı. Yılın ilk yedi ayında Alsancak Limanı’na, 102 kruvaziyer gemisi yanaştı.

‘ARTIK GÜNÜBİRLİK OLAYLAR TURİZMİ ETKİLEMİYOR’

Yedi aylık dönemi değerlendiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, başta Gezi olayları olmak üzere bazı olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye’nin turizmde ciddi bir ilerleme kaydettiğini söyledi. Artık günübirlik olayların Türk turizmini olağanüstü etkileyecek durumda olmadığını belirten Ediz, “Türkiye’de artık turizm, kurallarıyla işliyor. Türkiye ve turizmciye güven sağlanmış durumda. Bu doğrultuda ağustos ve eylül aylarının daha iyiye gideceğine inanıyoruz. Tabii bu olaylara ilave olarak yüksek sezonda Ramazan ayının da denk gelmesiyle özellikle iç turizmde ciddi bir öteleme oldu. Bayramdan sonra turizmcinin yüzü daha çok gülecek. İzmir de kendi potansiyeli içsinde her geçen gün daha iyiye gidiyor.” diye konuştu. İl Müdürü Ediz, kruvaziyer turizminde de iyi bir yıl geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

‘TURİZM KIRILGANLIK EŞİĞİNİ AŞTI’

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamaları Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de Gezi olayları sebebiyle rezervasyonlarda yavaşlama olmasına rağmen turizmde ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti. Turizmin artık kırılganlık eşiğini aştığını dile getiren İşler, şöyle devam etti: “Almanya ve Rusya pazarları iyi gidiyor. Almanya’da biraz yavaşlama eğilimi görülüyor. Rusya’da ise tam tersi büyük bir artış söz konusu. Almanlardaki kaybı, Ruslar telafi etti. Yabancı pazarlar olarak eylül ve ekim aylarından umutluyuz. İç piyasa da okullar açılıncaya kadar sorunsuz geçecek.” Turizmin bazı olaylardan etkilenmemesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çalışma yaptıkları bilgisini de veren Mehmet İşler, “Türkiye’nin yurtdışında itibarının zedelenmemesi için devlet ile sektör işbirliği yaptık. Bu çerçevede İngiltere, Almanya, Rusya ve Dubai’ye tanıtım gezisi gerçekleştirdik.” dedi. İşler, Mısır’daki askerî darbe ve Yunanistan’daki grevin, Rus turistleri Türkiye’ye yönelttiğini sözlerine ekledi.


CİHAN