Japonya’ya Türkiye’den limon ihracatında engeller kalktı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, greyfurt, limon ve kiraz ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin çalışmaları neticesinde Japonya’ya limon ihracatının önündeki engellerin tamamen kaldırıldığını bildirdi.

Japonyaya Türkiyeden limon ihracatında engeller kalktı
14 Şubat 2014 Cuma 14:41 tarihinde eklendi.

Nihat Zeybekci, Uzakdoğu’ya Türkiye menşeli taze meyve ürünlerin ihracına ilişkin yaptığı yazılı değerlendirmede 2003 yılında Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri ve üniversitelere bağlı araştırma enstitüleri temsilcilerinden oluşan ‘Uzakdoğu’ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi’ kurulduğunu hatırlatarak, komitenin Japonya’ya greyfurt, limon ve kiraz ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin çalışmaları neticesinde, 2011 yılı Ocak ayında bu ülkeye greyfurt ihracatının başladığına işaret etti.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6-8 Ocak 2014 tarihlerindeki Japonya ziyareti sırasında Bakan Zeybekci’nin girişimleri ve komitenin çalışmaları ile artık bundan böyle bu ülkeye yönelik limon ihracatının önündeki engeller tamamen kaldırıldı.

ZİRAİ KARANTİNA VE GIDA GÜVENLİĞİ

Zeybekçi, bir ada ülkesi olması sebebiyle dünyanın gıda güvenliği ve hijyen uygulamaları konusunda en hassas ülkelerinden birisi olan Japonya’nın Türkiye menşeli limon ve greyfurttaki ithalat yasağını kaldırmış olmasının önemli bir referans olduğunu belirterek, "Bu bağlamda, pazara giriş çalışmalarının diğer Uzakdoğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmek suretiyle pazar çeşitliliğinin sağlanması ve taze meyve ve sebze ürünlerimizin söz konusu coğrafyadaki pazar payının artırılması amaçlanmaktadır. Öte yandan, zirai karantina ve gıda güvenliğine ilişkin hususlar sebebiyle ithalat yasağının kaldırılması sürecinin uzun zaman aldığı Japonya’ya kiraz ihracatının gerçekleştirilebilmesi için sürdürülen çalışmalarda belirli bir aşamaya gelinmiş olup, önümüzdeki dönemde başta nar, incir ve kavun olmak üzere diğer ürünlerimizin de Japon pazarına girişinin sağlanabilmesini teminen çalışmalar sürdürülmektedir. “ dedi


CİHAN