Jose Mourinho

Jose Mourinho

Portekizli kaleci Félix Mourinho'nun oğlu olan Jose Mourinho, futbol kariyerine oyuncu olarak başladı.


Ancak kariyerinden tatmin olmayınca teknik direktör olmaya karar verdi. 1990'larda asistan menajerlik ve genç takımlara teknik direktörlük yaptıktan sonra Bobby Robson'ın tercümanlığını yapmaya başladı. Jose  Mourinho, Bobby Robson ile Sporting Lisbon, F.C. Porto ve FC Barcelona'da birlikte çalıştı.
 
İlk teknik direktörlük deneyim
 
Teknik direktörlüğe odaklanmaya başlayan Jose Mourinho, S.L. Benfica ve U.D. Leiria takımlarını çalıştırdı. 2002 yılında FC Porto'ya teknik direktör olarak geri dönen Jose Mourinho, bu kulüpte kazandığı başarılar ile dikkat çekti. Mourinho, FC Porto'da Portekiz 1. Ligi, Portekiz Kupası ve UEFA Kupası şampiyonluğu kazandı. 2004 yılında, FC Porto ile Portekiz 1. Ligi'nde tekrar şampiyonluk yaşayan Mourinho, aynı yıl avrupa futbolundaki en büyük onur olan Şampiyonlar Ligi'ni kazandı.
 
Chelsea
 
Jose Mourinho, kazandığı başarıların ardından İngiltere'deki Chelsea F.C. takımına gitti. Chelsea F.C.'de üst üste iki kere Premier Lig şampiyonluğu yaşadı. Samimi açıklamaları genellikle tartışmalara yol açsa da Mourinho, Chelsea F.C. ve FC Porto'da kazandığı başarılar sayesinde basın ve meslektaşları tarafından en büyük teknik direktörlerden biri kabul edildi. Ayrıca 2004-2005 ve 2005-2006 sezonlarında Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından dünyanın en iyi teknik direktörü seçildi. 2007-2008 sezonun başında Chelsea F.C.'den ayrıldı.
 
Inter Milan
 
Jose Mourinho, 2 Haziran 2008 tarihinde İtalyan futbol kulübü Inter Milan ile üç yıllık anlaşma sağladı. İtalya'daki ilk başarısını İtalya Süper Kupası'nı kazanarak elde etti.

Inter, 2008-09 sezonunun Serie A şampiyonu oldu. 2009-10 sezonunda ise Inter Milan'ın Serie A, İtalya Kupası ve Şampiyonlar ligi'ni kazanmasını sağlayarak çok başarılı bir yılı geride bıraktı.

22 Mayıs 2010'da Bayern Munich'le oynanan ve Inter Milan'ın 2-0 kazandığı Şampiyonlar Ligi finalinin ardından misyonunu tamamladığı açıkladı.
 
Jose Mourinho halen İspanya'nın Real Madrid futbol kulübünün teknik direktörlüğünü yürütüyor.