Kaçakları denize mi attılar?

Alaçatı açıklarında kaçakları taşıyan lastik botun devrilmesi sonucu ikisi kadın 1’i çocuk 3 kişi öldü.

Kaçakları denize mi attılar?
10 Aralık 2013 Salı 09:51 tarihinde eklendi.
39 kişinin bindirildiği botun Yunanistan’dan geri çevrildiği ve dönüş yolunda battığı iddia edildi.  İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesi açıklarında kaçakları taşıyan tekne battı, denizden 3 ceset çıkarılırken kayıpların aranmasına devam edildi.
 
‘Çocuk gözümüzün önünde öldü’
İzmir’in Çeşme ilçesinde sağ kurtarılan 32 Suriyeli kaçaktan Yusuf Muhammed, tedavi için götürüldüğü Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi’nde gazetecilerle tercüman aracılığıyla görüşüp yaşadıklarını anlattı. Yunanistan üzerinden İsveç’e gitmek için yola çıktıklarını söyleyen Muhammed şunları söyledi: “Suriye’den İsveç’e daha güzel bir yaşam için yola çıktık. Orada bize insanca davranılacağına inanıyorduk. Denize 40- 42 kişi karanlıkta açıldık. Aramızda çocuklar ve kadınlar da vardı.
 
Yunanistan’ın bir adasına vardık. Yunan komandoları bizi yakaladı. Hepsinin yüzlerinde kar maskeleri vardı. Üzerimizdeki tüm eşyaları ve telefonları aldılar. Bazılarımızı dövdüler. Plastik kelepçe taktılar. Yarım saat sonra büyük bir gemiye bindirdiler.
 
Gemide üstüste bir vaziyette yolculuk yaptık. Daha sonra Türk karasına yaklaşık 150 metre yaklaştığımızda bizi denize attılar. Kelepçeli olanlar da vardı. Yüzme bilmeyen iki kadın ve bir çocuk gözümüzün önünde boğularak öldü. Hepimiz yüzerek karaya çıktık. Kıyıya yakın bir ev vardı, oraya sığındık.”

DHA