Kadıköy'de yüz binler yürüdü

Cumhuriyetimizin 90.Kuruluş yılı coşkusunu Bağdat Caddesi'nde binlerce kişinin katıldığı Fener alayı ve yürüyüşle kutlandı.

Kadıköyde yüz binler yürüdü
29 Ekim 2013 Salı 22:20 tarihinde eklendi, 2.097 kez okundu.
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Cumhuriyet'e Bağlılık Yürüyüşü'ne katılan binlerce kişi ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleri ile Bağdat caddesi'nde toplandı.

Trafiğin kesilmesiyle birlikte Bağdat Caddesi'ni dolduran vatandaşlar, Türk Bayrağı ve Atatürk görselleriyle süslenen Cumhuriyet Tırı'nın arkasından yürümeye başladılar.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün ev sahipliğindeki yürüyüşe Chp Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Chp İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı,CHP Milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, duayen gazeteci Uğur Dündar, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, sanatçı Yonca Evcimik ile onbinlerce vatandaş katıldı.

Yürüyüş sırasında "Yaşasın Cumhuriyet", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Türkiye laiktir, laik kalacak" şeklinde sloganlar atıldı.
 
Yürüyüş güzergahı boyunca Suadiye, Şaşkınbakkal, Erenköy ve Caddebostan'a canlı DJ performansları ve sahne şovları da büyük ilgi gördüğü.
 
BAŞKAN ÖZTÜRK'DEN CUMHURİYET'E BAĞLILIK YEMİNİ
 
Binlerce kişinin katıldığı Suadiye'den başlayan yürüyüş, Caddebostan'da sona erdi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yürüyüş korteji Caddebostan'a geldiğinde Cumhuriyet Tırı'na çıkarak, yürüyüşe katılanları Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşundan sonra hep birlikte İstiklal Marşı'nı söyleyen katılımcılara hitap eden Başkan Öztürk "Şimdi her zamankinden daha çok cumhuriyete, demokrasiye, laik hukuk devletine sıkı sarılıyoruz. 90 yıl önce ülkemizden emperyalist güçleri kovarak bize bu vatanı ve cumhuriyeti armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu uğurda can veren tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

90 yıl sonra cumhuriyetimizin sarsılmaya çalışıldığı zor bir sınav veriyoruz. Özgür basın, özgür işadamı, özgür düşünceye yer yok. Türk milleti kavramının tartışıldığı bu günlerde cumhuriyet ve demokrasiyi savunma yolunda ödün vermeyen ve özgürlüklerinden olan tüm yazar, sanatçı, asker, rektör ve öğrencilerimize buradan selam gönderiyoruz" diye konuştu.
 
Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği 90. yıl kutlamaları, Volkan Konak konseri ile sona erdi.

DHA