Kadınlardan 'duvara' karşı eylem

Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup kadın, Suriye sınırında örülen duvarı protesto etmek için başladığı açlık grevine bugün son veren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek verdi

Kadınlardan duvara karşı eylem
07 Kasım 2013 Perşembe 22:41 tarihinde eklendi.
 ’Dünya Kadınları Barış İstiyor’ yazılı bir pankart taşıyan kadınlar, yapımı durdurulan duvarın inşaasına tekrar başlanmaması için çağrıda bulundu.

Ayşe Gökkan’ın duvarın hangi amaçla örüldüğünü öğrenmek için gerekli mercilere başvurduğunu ancak cevap alamaması sonucu açlık grevine başladığını belirten kadınlar yaptıkları basın açıklamasında, "Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan hepimizin sesini, sözünü bedenine ve direnişine taşıdı. Ayşe Gökkan yalnızca Nusaybin-Kamışlı arasında örülecek duvara engel olmadı.
 
Devletin tüm duvarlarına, sınırlarına, halkları, tarihi ve hayatı ikiye bölen tüm mekanizmalara karşı direndi" ifadelerine yer verdi. Sınır komşusu olan Kamışlı ve Nusaybin’in mayın tarlalarıyla ayrıldığının vurgulandığı açıklamada mayınları kaldırmak yerine Nusaybin’den Ceylanpınar’a kadar kilometreler boyunca duvar örülmeye başladığı belirtildi.

’Barış için ısrar ediyoruz’, ’Halkların arasına duvar örülemez’, ’Duvar için değil, Barış çin adım at’ şeklinde slogan atan grup yaptığı basın açıklamasında "Başbakan’ın İsrail örneğinde ’utanç duvarı’ adını verdiği duvar siyasetini Türkiye’de uygulanmasını nasıl açıklanmaktadır, Başka nerelere duvar örülmesi planlanmaktadır’ diye sordu. Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı.
 
SANCAKTEPE’DE DE PROTESTO VARDI 
 
Öte yandan Sancaktepe’de de Mardin Nusaybin’de yapılan gösterilerde çıkan olayları protesto eden BDP İlçe Örgütü bir yürüyüş düzenledi. Demokrasi Caddesi üzerinde saat 20.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup ellerindeki Abdullah Öcalan posterleri ve pankartlarla yürüyüşe geçti.

Çevik Kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemi alırken, grup yürüyüşün ardından bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, "Çeteci silahlı gruplara açılan duvarlar, sivil halkın iletişimini kesmek için ve insani yardımı engellemek için beton duvarlarla kapatılmaktadır.

Kürt halkı asla kabul etmediği bu duvarları protesto etmek için mayınlı arazide yürümüştür" denildi. Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

DHA