Kansere çarede büyük ümit!

İngiltere'de ilk kez tek bir organı hedef alan kemoterapi uygulandı

Kansere çarede büyük ümit!
12 Kasım 2012 Pazartesi 21:57 tarihinde eklendi, 1.204 kez okundu.

İngiltere'de ilk kez tek bir organı hedef alan kemoterapi uygulandıİngiltere'de ilk kez tek bir organı hedef alan kemoterapi uygulandı

Southampton hastanesinin doktorları, şu anda iki hastaya, sadece karaciğerlerini hedef alan kemoterapi uygulandığını, her ikisinin de karaciğere sıçrayan, nadir görülen göz kanseri hastası olduğunu söylediler.
İşlem sırasında karaciğerin her iki tarafında damarların içine balonlar yerleştirilerek, organın vücudun geri kalanından soyutlandığı belirtildi.

"Kemo-banyosu" olarak adlandırılan ve 60 dakika süren işlem çerçevesinde karaciğere kemoterapi ilaçlarının pompalandığı ve organ vücudun geri kalanıyla yeniden bağlantıya geçmeden önce karaciğerdeki kanın temizlendiği kaydedildi.

Her iki hastanın da iyiye gittiği ve tümörlerinin ''daha küçük göründükleri'' belirtildi.

Kemoterapi ilaçları, hızla büyüyen kanserli hücreleri öldürmenin yanı sıra vücudun sağlıklı olan bölümüne de saldırıyor.

Doktorlar, tek bir organı hedef almanın, yan etkileri önleyebileceğini ve hastaya zarar vermeden daha yüksek dozda tedavi uygulanması anlamına gelebileceğini söylüyorlar.

Kemoterapi ilaçları normalde hastalara damar yolundan veriliyor. İlaca, tümörle birlikte tüm vücut maruz kalıyor ve tedavi, yorgunluk, saç dökülmesi ve doğurganlık kaybı gibi yan etkilere neden oluyor.

"Kemo banyosunun", böbrek, pankreas ve akciğerler gibi organlara uygulanabileceği belirtiliyor.
Teknik, ABD ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde de deneniyor.