Kardeşinden BDP'li vekile: Kan emici

Şemdin Sakık, bugünkü ifadesinde kardeşi BDP'li milletvekili Sırrı Sakık için, 'kan emici' ifadesini kullandı.

Kardeşinden BDPli vekile: Kan emici
07 Kasım 2012 Çarşamba 22:10 tarihinde eklendi, 3.132 kez okundu.

“Ergenekon” davasının dünkü duruşmasında “Gizli tanık Deniz” olduğunu açıklayan PKK’nın eski yöneticilerinden Şemdin Sakık'ın tanık olarak dinlenilmesi tamamlandı.

 
Şemdin Sakık bugünkü ifadesinde kardeşi olan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık için, 'kan emici' ifadesini kullandı.
 
'Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları sonrasında Türkiye'de artık korkmayı gerektirecek bir durum kalmadığını' söyleyen Sakık, "O yüzden açık tanık olmaya karar verdim'' dedi.
 
Sakık, örgüte nasıl katıldığını anlattığı ifadesinde ''Benim kan emici kardeşim Sırrı Sakık var. Dağa çıkanlar için 'onuru için çıkıyorlar' diyor. Ben de diyorum ki çıkmayanlar onursuz mu '' diye konuştu.
 
'SERBEST KALINCA ASKERE GİDECEĞİM'
Şemdin Sakık, davanın tutuklu sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un açıklamalarına yanıt verdi. Tanık olarak dinlenirken terörist sıfatı olmadığını savunan Sakık, şöyle konuştu:
 
''Bana 'eski terörist' diyebilirsiniz, 'geçmişi suçlarla dolu' diyebilirsiniz, ama 'şu anda suç işliyor' diyemezsiniz. Öcalan'ın Şam'dan getirilmesi tamamen benim geliştirdiğim plan çerçevesinde oldu. Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak için dilekçe verdim. 'Benim için dağa gidiyorsanız, gitmeyin' mesajı verdim.
 
Örgütün içinde benimle birlikte hareket eden insanlar, korkularından teslim olmadılar ama örgütü bırakıp ya Kuzey Irak'a ya da Almanya'ya yerleştiler. Nasip olursa 15 yıl sonra özgürlüğüme kavuşacağım.
 
"Çürük raporu alma, bedelliden yararlanma imkanım olmasına rağmen sembolik değeri olsun diye askere gitmeyi düşünüyorum. Bu ordu, Türkiye'nin ordusudur. Askere giderek, Kürt gençlerine 'Ordu sizindir, askerlik yapın mesajı' vereceğim.
 
1993'te yaşanan esas o felaketten sonra büyük zarar gören ordu kuvvet komutanlarını, generallerini, yarbaylarını kaybetti. Bunun ortaya çıkarılmasını istemek orduya hizmettir, orduyu yıpratmak değil. Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları olmasaydı, bugün ülkede oluk oluk kan akacaktı. Bu nedenle hayırlı bir iş yaptığıma inanıyorum.''
 
Şemdin Sakık'ın, dün başlanan ifadesinin tamamlanmasının ardından, duruşma yarına ertelendi.