Katliama ilişkin ilk açıklama

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır'da yüzlerce göstericinin hayatını kaybetmesine neden olan müdahaleye ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Katliama ilişkin ilk açıklama
28 Temmuz 2013 Pazar 00:23 tarihinde eklendi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır’daki geçici yönetime ve güvenlik güçlerine barışçıl eylemlere saygı göstermesi çağrısında bulundu. Ülkenin kritik bir zamanda olduğunu dile getiren Kerry, tüm taraflar arasında anlamlı diyaloglara ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

John Kerry, Mısır’da dün yaşanan ve resmi rakamlara göre en az 65 kişinin öldüğü, 750 kişinin ise yaralandığı şiddet eylemleri konusunda açıklamalarda bulundu. Şiddet eylemlerinin sürmesi halinde bunun uzlaşma ve demokratikleşme çabalarını geriletmekle kalmayacağını ifade eden Kerry, yaşananların ülkenin istikrarına da olumsuz etki edeceğini belirtti.

Mısırlı yetkililerin barışçıl gösterilere ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesinin 'ahlaki ve yasal bir yükümlülük' olduğunu dile getiren Kerry, “Bu kritik zamanda güvenlik güçlerinin ve ara hükümetin barışçıl protesto hakkına saygı duyması gerekiyor. Buna halen sürmekte olan oturma eylemleri dahil.” dedi.

Kerry, Mümkün olan en kısa zamanda çoğulculuk ve hoşgörü konusunda kararlı özgürce ve adilane seçilmiş bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Kerry, ayrıca son yaşanan olaylar hakkında bağımsız ve tarafsız bir araştırma yapılması ve Mısırlı liderlere ülkelerini uçurumun kenarından almaları adına adım atmaları çağrısında bulundu.
 


CİHAN