Kayıp kızın cesedi Meriç Nehri'nde arandı

Edirne'de 8 yıl önce 16 yaşındayken kaybolan Ebru Koç’un soruşturma dosyasını yeniden açan polisin, genç kızın sevgilisi 28 yaşındaki S.A.'yı gözaltına aldı.

Kayıp kızın cesedi Meriç Nehrinde arandı
09 Ocak 2013 Çarşamba 20:10 tarihinde eklendi.

 

S.A., genç kızı, kendilerini cinsel ilişkiye girerken gören bekçi tarafından tabancayla öldürüldüğünü, ardından birlikte Meriç Nehri'ne attıklarını iddia etti. Edirne Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nda bekçi olarak çalışan 40 yaşındaki F.K. suçlamaları kabul etmezken, nehirde dalgıçların yaptığı aramalarda genç kızın cesedine ulaşılamadı.
 
Edirne Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, 11 Ocak 2005 tarihinde ‘okula gidiyorum’ diyerek evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ebru Koç dosyasını, yeniden açarak soruşturma başlattı. Özel bir ekip kuran Asayiş Şubesi, kaybolduğunda 16 yaşında olan Ebru Koç’un o dönemki telefon görüşmelerini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) alarak çok sık görüşme yaptığı ve eski sevgilisi olan S.A.’yı gözaltına aldı.
 
Emniyetteki sorgusunda genç kızla bir süre sevgili olduğunu anlatan S.A., Ebru Koç’un bir bekçi tarafından öldürülerek nehre atıldığını iddia etti. S.A. ifadesinde, “Ebru ile o gün Meriç Nehri kenarında buluştuk. Bir süre oturduktan sonra cinsel ilişkiye girdik. Bu sırada oralarda dolaşan bir bekçi bizi görüp yanına çağırdı. Bizi gördüğünü söyledi ve kimlik bilgilerimizi, telefonlarımızı aldı. Elinde silah olduğu için korkup dediklerini yaptık. Bir gün sonra beni arayarak ‘kız arkadaşını da al aynı yere gel’ dedi. Ben de Ebru’yu alarak yanına gittim. Kız arkadaşımla birlikte olmak istediğini söyledi. Bu sırada aramızda tartışma çıktı ve silahlıyla Ebru’yu karnından vurarak öldürdü. Beni de kimseye söylememem için silahla tehdit etti. Cesedi yok etmek için de silah zoruyla yardım etmemi istedi. Beraber üzerindeki kıyafetleri çıkardıktan sonra ayaklarına taş bağlayarak Meriç Nehri’ne attık. Kimseye korkumdan bir şey diyemedim” dedi.
 
SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
 
Polis ekipleri S.A.’nın ifadesi üzerine Edirne Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nda bekçi olarak çalıştığı belirlenen evli ve 2 çocuk babası F.K.’yı da gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları kabul etmeyen şüpheli, Ebru Koç’u da tanımadığını ileri sürdü.
 
NEHİRDE ARAMA YAPILDI
 
Edirne Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleriyle birlikte Meriç Nehri’nin Yunanistan Sınırı’ndaki Kazanova mevkiinde yer gösteren S.A., Ebru Koç’u, F.K.’nın silahla tehdit etmesi üzerine nehre attıklarını iddia ederek, 8 yıl önce genç kızın atıldığı alanları gösterdi. Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Su Altı Grup Amirliği'ne bağlı dalgıç polisler alanlarda inceleme yaptı. Nehre girerek arama dalgıç polisler genç kızın cesedini bulamadı.
 
ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER
 
Edirne Emniyet Müdürlüğü’nde 2 gün gözaltında kaldıktan sonra işlemleri tamamlanan F.K. ile S.A. elleri kelepçeli olarak Edirne Adliyesi’ne sevk edilerek sorguya alındı.
 
BABASI KAÇIDILDIĞINDAN ŞÜPHELENİYORDU
 
Kızının kötü niyetli kişiler tarafından kaçırılmış olabileceğinden şüphelenen baba Remzi Koç, 2005 yılında yerel gazetelere fotoğrafını dağıtarak bulunması için yardım istemiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu:
 
“Kızımın kaçırıldığına inanıyorum. Kendi isteğiyle kaçmış olsa çantası, üniforması, kalemi, defteriyle gitmez. Ayrıca yanında cep telefonu var. Arayıp hiç olmazsa ‘Beni merak etmeyin’ diyebilirdi. Birlikte kaçabileceği biri olsa arkadaşları arasında mutlaka bilen birileri olurdu. Evde herhangi bir sorunu yoktu. Derslerinde başarılı bir öğrenciydi. Kızımın hayatından endişe duyuyor ve annesi ve kardeşiyle birlikte bir an önce sağ salim ona kavuşmak istiyoruz”
 
2005 YILINDA KAYBOLDU
 
Edirne Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi 2'nci sınıf öğrencisi olan Ebru Koç, 11 Ocak 2005 tarihinde ‘okula gidiyorum’ diyerek üniformalı olarak evinden çıktı. Akşam saatlerinde evine dönmemesinden şüphelenen baba Remzi Koç, polis ekiplerine haber vererek kayıp başvurusunda bulunmuş. Kaybolduğunda 16 yaşında olan Ebru Koç’tan 8 yıldır haber alınamıyor.

DHA