Kayısı'nın kilosu 70 lira

Türkiye genelinde sezonun ilk kayısı hasadı, Mersin’in Erdemli ilçesinde gerçekleştirildi. İstanbul’dan alıcı bulan kayısının kilosu 70 liraya satıldı.

Kayısının kilosu 70 lira
09 Nisan 2013 Salı 11:09 tarihinde eklendi, 1.268 kez okundu.

 

Erdemli’ye bağlı Üçtepe köyünde örtü altında gerçekleştirilen kayısı hasadı üreticisinin yüzünü güldürdü. 3 yıl önce domates yerine kayısı yetiştirmeye başlayan üretici fiyattan son derece memnun.
 
Erkenci kayısı hasadını yakından takip eden Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, “2013 yılının ilk kayısı hasadını örtü altı üretimde yani seralarda gerçekleştiriyoruz. İstanbul’dan alıcı bulan bu ilk hasat kayısının kilosu 70 liradan satıldı. Ürünün iç piyasada değerlendirileceği bilgisini aldık. Çiftçilerimiz için hayırlı olsun” dedi.
 
Ninfa cinsi kayısıları 3 dönüm serada domatese alternatif olarak yetiştirdiğini ifade eden üretici Ömer Sevindik ise, “Bu cins kayısı erkenci olarak biliniyor. Ayrıca orta rakım içinde uygun. Kazancından memnunum. Daha önce domates dikiyordum, 3 yıl önce bu seramda kayısıya döndüm. Diğer domates seralarımda da kayısı yetiştirmeye başlayacağım” diye konuştu.
 
Sevindik, bölgedeki diğer üreticilerin alternatif ürünlere yönelebileceği tavsiyesinde de bulundu.
 
iha