KCK tutuklusu gazeteciler hakim karşısında

KCK'nın "basın konseyini" oluşturdukları iddiasıyla 36'sı tutuklu 44 gazetecinin yargılandığı davanın görülmesine İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

KCK tutuklusu gazeteciler hakim karşısında
10 Eylül 2012 Pazartesi 13:01 tarihinde eklendi.

 

PKK terör örgütünün üst yapılanması KCK'ya ilişkin aralarında gazetecilerin de bulunduğu 36'sı tutuklu 44 sanığın, ''terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği'' suçlarından, 7,5 ile 22,5 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. 
   
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce büyük salonda başlayan duruşmaya, çoğu gazeteci 36 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. 
     
CHP milletvekilleri Oktay Ekşi, Melda Onur, İlhan Cihaner, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel,Ertuğrul Kürkçü ve bağımsız milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Levent Tüzel'in izleyici olarak katıldığı duruşmada, bazı gazeteci ve köşe yazarları da hazır bulundu. 
     
Başladıği gibi ara verildi
     
İstanbul'daki Çağlayan Adalet Sarayı'nın büyük salonundaki duruşma, tutuklu sanıkların cezaevinden geç getirilmesi nedeniyle gecikmeli olarak başladı. 
     
Çok sayıda izleyicinin duruşma salonuna girmesi ve yer sorunu yaşanması nedeniyle Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık, oturma düzenine uyulmadığını belirterek duruşmaya ara verdi. Bu karar üzerine salonda bulunan sanık avukatları ve seyirciler, salondan ayrılarak heyeti alkışlarla protesto etti. 
     
Duruşma salonu, güvenlik görevlileri tarafından, yeni oturma düzeni sağlanıncaya kadar boşaltıldı. 
 
Bu arada, adliyede alınan güvenlik önlemleri kapsamında duruşma salonuna sadece ana bloktan giriş sağlanabiliyor. Salona geçiş yapılan diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durmasına izin verilmiyor. 
     
Ceza İstemleri 
     
Sanıklar Nurettin Fırat, Ertuş Bozkurt, Mazlum Özdemir, Turabi Kişin, Ramazan Pekgöz, Şehmus Fidan, Hüseyin Deniz, Yüksel Genç, Nevin Erdemir, Semiha Alankuş, Davut Uçar ve Kenan Kırkaya'nın, ''silahlı KCK/PKK terör örgütü yöneticisi olmak'' suçundan 15 ile 22,5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Ziya Çiçekçi, Saffet Orman ve Enis Yalçın'ın ''silahlı KCK/PKK terör örgütü üyesi olmak'' ve ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek'' suçlarından 9,5 ile 20'şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor. 
     
İddianamede, Çağdaş Ulus, Zeyneb Ceren Kuray, Sibel Güler, Mehmet Emin Yıldırım, Zuhal Tekiner, İrfan Bilgiç, Ömer Çelik, Haydar Tekin, Ömer Çiftçi, Selahattin Aslan, Dilek Demiral, Nahide Ermiş, Çağdaş Kaplan, Nilgün Yıldız, Çiğdem Aslan, Cihan Ablay, Sadık Topaloğlu, Ayşe Oyman, İsmail Yıldız, Fatma Koçak, Oktay Candemir, Pervin Yerlikaya Babir, Şerafettin Sumeli, Eylem Sürmeli, Sultan Güneş Ünsal, Murat Eroğlu, Ülkem Evrim Kepenek, Hamza Sumeli ve Arzu Demir'in de ''silahlı KCK/PKK terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.