Kemal Gürüz Türkiye'ye döndü

28 Şubat soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Türkiye'ye döndü.

Kemal Gürüz Türkiyeye döndü
24 Haziran 2012 Pazar 10:25 tarihinde eklendi, 2.025 kez okundu.

 

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında, hakkında polis marifetiyle ifadesinin alınması kararı bulunan ancak kruvaziyerle yurt dışı tatilinde bulunan eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, yurda döndü. 
     
Gürüz, çıktığı yurt dışı kruvaziyer seyahatini tamamlayarak eşiyle İzmir Limanı'ndan yurda giriş yaptı. İzmir Limanı'na yanaşan gemiden indikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Gürüz, ''hayatında kanun dışı hiçbir şey yapmadığını, kanuni yetkileri dışında hiçbir yetki kullanmadığını'' savundu. 
     
Gürüz, İzmir'den Ankara'ya gideceğini ve burada soruşturma kapsamında ifade vereceğini dile getirerek, şunları söyledi: 
     
''Ondan sonrası adaletin takdiridir. Alnım açık, başım dik. Türk devletin yücelmesi, Türk milletinin mutluluk ve refahının artması, Türk milletinin uluslararası camianın saygın ve seçkin bir üyesi olması için gururla çalıştım. Bir kuruş bana isnat edilmiş yolsuzluk iddiası yoktur. Kanun dışı hiçbir şey yapmadım. Ne 28 Şubat'tan haberim var, ne de ne olduğundan. 
     
Olay benim açımdan gayet açık. Burası benim memleketim, Türk milletine her yaptığım icraatın hesabını vereceğim. Üniversite, kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde kendi işlevini yaptı. Ben, askeri kanattan da bize 'şunu şöyle yapın, bunu şöyle yapın' diye bir direktif geldiğini hatırlamıyorum. Çevik Paşa'nın yazdığı bir mektup var, onun da cevabını 5 defa verdim. Her şey herkesin gözü önünde cereyan ediyor. Başka söyleyecek bir şey bulamıyorum.'' 
     
Prof. Dr. Gürüz, açıklamanın ardından kendisini bekleyen özel araçla Ankara'ya hareket etti.