"Kendinizi kandırmayın"

2010 Dünya Kupası'ndan sonra Euro 2012'ye gidemeyişimizin faturası Milli Takımım Teknik Direktörü Guus Hiddink'e çıktı. Hiddink ayrılışının ardından önemli açıklamalar yaptı.

Kendinizi kandırmayın
17 Kasım 2011 Perşembe 11:30 tarihinde eklendi.

 

Euro 2008'de Hırvatistan'ı tarihi bir maçla eleyerek Avrupa üçüncülüğüne uzanan Türkiye kaderin bir cilvesi mi bilinmez Euro 2012 Play-Off maçında bu kez Hırvatistan'a elenerek finallere gidemedi. Görevine son verilen Guus Hiddink, Sabah Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.
 
İşte Sabah Gazetesi'nde yer alan Fatih Doğan'ın Hiddink ile yaptığı o röportaj:
 
2010 Dünya Kupası'ndan sonra Euro 2012'ye gidemeyişimizin faturası Milli Takımımız'ın teknik direktörü Guus Hiddink'e çıktı. Zagreb'de maç sonu Hiddink röportaj vermek istemedi ancak "Sizinle Amsterdam'a gelelim" ısrarımız karşısında, "Röportaj istemiyorum. Kamera ve kayıt yok. Sohbet için gelebilirsiniz..." diyerek nezaket gösterdi. Hiddink, Zagreb Regent Esplanade Otel'in barında eşi, menajeri Cees van Nieuwenhuizen ve Pierre van Hooijdonk ile birlikte veda sürecini Lig TV muhabiri Can İpekçi'nin de bulunduğu bir ortamda SA BAH muhabiri Fatih Doğan'a anlattı. Hiddink 45 dakikalık sohbet sonrası fotoğraf talebimize olumlu cevap verirken, "İzlenimlerinizi de paylaşabilirsiniz" diyerek nezaket göstermesi bu sohbeti okumanızı sağladı.
 
'Ben çok gelmem' demiştim!
Hiddink duygularını belli etmese de üzgündü, "Şurada Amsterdam'a dönüş bileti yerine 2012 bileti cebimizde olabilirdi. Bunu kim istemezdi... Ama olmadı" dedi. TFF yönetimi ile iyi ayrıldığını ve kimseyi kırmamak için konularda fazla konuşmayı tercih etmediğinin altını çizdi. Ancak eleştiri konusu yapılan ücretiyle ilgili konu açılınca tebessüm ederek, "Bu parayı almak için kimseyi zorlamadım! Arz talep meselesi. Bu şartlarla çalışmayı kabul ettim. Eleştiriler iyi niyetli değil" dedi. Menajeri Nieuwenhuizen de 'Hiddink Türkiye'ye az geliyor' eleştirilerine yanıtı şu oldu: "Guus'un çalışma şartları belliydi. Anlaşma yapılırken ayrıntılı olarak konuştuk. G.Kore'de ve Rusya'da böyle çalıştı. Türkiye'de de böyle oldu. Biz yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Ne şartlarda çalışmamız gerektiğini Mahmut Özgener'e sorabilirsiniz. Eleştiriler haksız."
 
'Takım köklü değişime hazır'
Hollandalı hoca içinde bulunduğu zorlu şartları anlatırken, "Şike olayları ortada, herkesin kafası karışık. Futbolcuların inişli-çıkışlı durumu ortada. Futbolcu ya sakat ya formsuz veya moralsiz. Milli maçlardan önce onları toparlamak ya da hazırlamak için yeterli zaman olmuyordu" diyerek yakındı. Almanya'nın ardından ikinci olup Play Off'a kalındığının altını çizen Hiddink kendi adına bir başarısızlık düşünmediği hissini veriyor:
 
"Sayın Özgener'le iki hedef koymuştuk. Birincisi yeniden yapılanma ve 2012'ye gitmek. Play Off'a takıldık. Geride değişime uğramış bu takımı bırakıyorum. Burak, Ö.Toprak, G.Töre, M.Ekici, S.Bolat, Nuri ve diğerleri... Milli Takım gençleşti ve şimdi köklü değişime hazır."
 
'Milli Takım antrenörü, altyapı hocasından kat kat fazla alamaz'
Hiddink, Anadolu takımlarından yeterli futbolcu alınmadığı eleştirilerine cevap olabilecek şu fikirleri ortaya attı:
 
"Türkiye'de takımların yapısı çok karışık. Milli Takım'da başarı ve istikrar için özel bir sistem ve yapı kurulmadı. Türkiye'de müthiş bir potansiyel var. U15'ten başlayan geniş bir milli futbolcu yapısı oluşturulmalı. U18'den 21'e kadar A Milli Takım'a kaç tane futbolcu geldi? Elimizdeki kadroyu zorlayacak futbolcu yoksa durup düşünmek gerek. Almanya gibi Türkiye'nin her yerinde futbol merkezleri ve futbol okulları kurulmalı. Bunlar yeteneklerin ve futbolun geliştirilmesinin yanı sıra mental, dil ve her türlü eğitimlerden geçirilerek yapılanmalı."
 
'ORTADA BİR SORUN VAR'
Oyun sisteminin milli takımlarda A Takım'dan U15'e kadar hep aynı olması gerektiğini belirten Hollandalı teknik adam, "Türkiye'de kimse kimseyi kandırmasın! Altyapıya verilen değer yok. Altyapı hocalarına hem takımlarda, hem milli takımlarda iyi ücretler vermelisiniz. Eğer A Milli Takım'da yardımcı hoca, altyapı hocasından kat kat fazla para alıyorsa orada bir sorun var demektir. Altyapı sorumluları iyi ücretler almalı ki, iyi futbolcular yetiştirsin" dedi.
 
'Yanal benden hep kaçtı'
Bir süre önce görevine son verilen TFF Futbol Genel Direktörü Ersun Yanal'la iletişimi nasıldı acaba Hiddink'in: "Kendisiyle defalarca görüşmek istedim. Bir gün önce benden sürekli toplantım, konferansım var diyerek kaçtı. Niye böyle yaptı anlamadım! Bunu yöneticilerle de paylaştım. Daha ne yapabilirim?" Hiddink, ayrılması sırasında en çok aşçının kendisini duygulandırdığnı söylerken, "Çok sayıda ayrılık yaşadım. Ancak aşçımızla vedalaşırken çok duygulandım" diye konuştu.