KESK'ten duvar eylemi

Mardin'in Nusaybin İlçesi ile Suriye'nin Kamışlı kenti arasında kaçak geçişleri önlemek amacıyla sınır hattı boyunca yapılan duvar, KESK üyeleri tarafından düzenlenen bir gösteri ile protesto edildi.

27 Ekim 2013 Pazar 19:35 tarihinde eklendi.
Nusaybin İlçesi ile Suriye'nin Kamışlı kentleri arasında kaçak geçişleri önlemek amacıyla yapımı devam eden duvarı protesto etmek isteyen ve aralarında BDP ilçe yöneticilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, Demokrasi Parkı'ndan Yıldırım İlköğretim Okulu'na kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında sık sık, Faşit Akp Kürdistan'dan defol, Utanç duvarını istemiyoruz, Bıji berxedana rojava (Yaşasın Suriye direnişi), Sınırlar kalksın duvarlar yıkılsın şeklinde sloganlar atıldı.
 
Nusaybin'in sınır kesiminde basın açıklaması yapan Eğitim Sen Nusaybin Temsilcisi Abdullah Gökçe, tel örgülerin ve mayınlı arazilerin bile insanları bölmeye yetmeyeceğini belirterek, Ne tel örgüleri, nede mayınlı araziler bizi bölemedi. Akp'nin örmeye çalıştığı bu utanç duvarı, Kürt halkını bölemeyecektir.

Türkiye ile Suriye arasında Kürt coğrafyasını bölen sınırlar, bir korkunun yansımasıydı. Bundandır ki, Kürtler'i ayırmak amacıyla sınırda tel örgüler çekilmekle kalınmamış, devasa büyüklükte bir tampon bölge oluşturularak bu araziler binlerce mayınla döşenmiştir.

2004 yılında temizlenmesi gereken mayınlı araziler, aradan 10 yıl geçmesine rağmen halen mayınlardan arındırılmadı.

DHA