Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Namazın doğru şekilde kılınabilmesi için kıble istikametine doğru yönelmek son derece önemlidir.

Kıble Yönü Nasıl Bulunur?
19 Şubat 2024 Pazartesi 11:46 tarihinde eklendi.

Namazın doğru şekilde kılınabilmesi için kıble istikametine doğru yönelmek son derece önemlidir. Bu sebeple kıble yönünün doğru bir şekilde tespit edilmiş olması, namazın geçerliliği açısından büyük bir öneme sahiptir. Kıble yönünü belirlemek için birçok yöntem ve araç kullanılabilir. Kıble Nasıl Bulunur size kıble yönünü bulma teknikleri ile ilgili detay bilgiler sunmaktadır.
 

Öncelikle, kıble terimi nedir? Kıble, yön veya yönelme anlamlarına gelen bir terimdir. Kıble denilince akla Mekke şehrindeki Kabe yönü gelmektedir ki namaz bu yöne doğru kılınmaktadır. Kıbleye yönelme namazın şartlarından biridir ve farzdır. Bu şartın yerine getirilmesi namazın geçerliliği açısından önemlidir. Kâbeyi görebilenler doğrudan Kâbe'ye yönelerek namazlarını kılarlar. Ancak, Kâbeyi göremeyen veya Mescid-i Haram'dan uzakta olanlar da Kâbe istikametine yönelmelidirler. Uzak mesafelerden Kâbe'ye doğru yönelme tam olarak gerçekleşmese de, yaklaşık olarak bu yöne yönelmek yeterlidir.
 

Bu ön bilgiden sonra, kıble yönünün nasıl bulunacağına geçelim. Kıble yönünün bulunması için tercih edilebilecek yöntemlerden bazılarını sizler için derledik: Kıble yönünü belirlemede kullanılan en yaygın araçlardan biri pusuladır. Pusula ile yön tespiti yaparak bulunduğunuz yerin kıble istikametini yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. Ülkemiz özelinde kıble güney ve batı illerimizde -yaklaşık- güneydoğu yönüne isabet etmektedir. Fakat daha da hassas şekilde kıble yönünü tespit etmek isterseniz bulunduğunuz yerin kıble derecesini bilmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz yerin kıble derecesini altta kaynak olarak verilen Kıble Bulma servisinden öğrenebilirsiniz. Konumunuzun kıble derecesini usulünce manyetik pusulaya uygulamak suretiyle hassas bir şekilde kıble yönünüzü keşfedebilirsiniz. Yanı sıra son zamanlarda kıble yönünü doğrudan gösteren özel kıble bulma pusulaları da kullanılmaktadır.
 

Ancak bu yöntemlerde şüphe duyanlar için daha pratik ve güvenilir bir yöntem önerilebilir. Bu yöntem kıble saati olarak adlandırılmaktadır. Bulunduğunuz yerin kıble saatini duvar takvimi veya namaz saatlerini gösteren çizelgelerden öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz şehre ait kıble saati vaktinde yüzünü güneşe dönen kimse aynı zamanda kıbleye dönmüş olacaktır. Bu basit yöntemle kıble yönünü kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca, evde kıbleyi bul ile çeşitli kıble bulma araç ve yöntemlerini öğrenebilirsiniz. “Evde kıbleyi bul” kıble yönünü bulma hususunda ufkunuzu açacaktır.
 

Kıbleyi bulmak isteyenler için başka bir yöntem ise Google Haritaları kullanarak kıble yönünü belirlemektir. Son zamanlarda geliştirilen bu yöntem, Google Maps altyapısı üzerinden evinizin konumunuzun kıble hattını öğrenmenizi sağlar. Cep telefonunuzun konum özelliğini aktif ederek alttaki Kıble Bulma servisine giriş yaptığınızda bulunduğunuz yer ile Kabe arasına çekilen kıble yönü hattı ile kolaylıkla kıble yönünüzü öğrenebilmektesiniz.
 

KAYNAK: https://www.kiblebulma.com