Kıbrıs Satılık Ev

Kıbrıs Güzel iklimi, suç oranlarının düşüklüğü, güvenli olması, yaşamın ve sosyal hayatın ucuz olması ve Kıbrıs’ta Türkçe konuşulması nedeni ile Türkiye’den göç edenler için Kıbrıs satılık evalmak cazip bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.

Kıbrıs Satılık Ev
21 Kasım 2019 Perşembe 12:09 tarihinde eklendi, 1.245 kez okundu.

Kıbrıs Güzel iklimi, suç oranlarının düşüklüğü, güvenli olması, yaşamın ve sosyal hayatın ucuz olması ve Kıbrıs’ta Türkçe konuşulması nedeni ile Türkiye’den göç edenler için Kıbrıs satılık evalmak cazip bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Kıbrıs’ta gayrimenkul fiyatları İngiliz Sterlini üzerinden oluştuğundan yatırımcılar kur risklerinden korunuyor. Ayrıca kiraları da Sterlin üzerinden belirlenmektedir. Satın alınan konutların ve dairelerin amortisman süresi 8-13 yıl aralığında gerçekleşmektedir. İstanbul’da amortisman süreleri 20 yıl üstünde olduğundan dolayı karşılaştırma yapıldığında, Kıbrıs satılık ev almak ve bu evi kiraya vermek daha cazip geliyor. Kıbrıs’ta yeni üniversiteler açılmaktadır. Bu nedenle çalışacak olan akademik personelin satın alım talebi ve öğrencilerin kiralama talebi adadaki ev fiyatlarını ve kiralarını yukarıya seviyelere çeken bir faktördür.

 

Kıbrıs’tan Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

Kıbrıs’ta ev alırken özellikle tapusuna dikkat edilmelidir. Nedeni ise 3 çeşit tapu bulunmasıdır.
 

  • Tahsis Tapu: Kıbrıs devletinin yahşisi etmiş olduğu yerler için verilen tapuların ismidir. Alan kişiye kullanım hakkı tanıyor. Bankalar bu tip deki tapular konut kredisi vermemektedir. Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs birleşirse bu tapulara ne olacağı bilinmiyor.
     
  • Türk Tapu: 1974 senesi öncelerinde Türkler ve İngilizlere ait olan yerlerin tapularına Türk Tapu denmekte idi. En sorun çıkarmayacak tapu türüdür.
     
  • Eşdeğer Tapu: 1977 senesinde İTEM (İskan Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası) yasası kapsamındaki verilen tapulara eşdeğer tapu denmektedir. Bu yasaya göre kişiler Güney’de terk ettikleri gayrimenkulleri Kıbrıs’a devreden hak sahiplerine Kuzey’de eşdeğer mülkler veriliyordu. Türk ve Kıbrıs bankları bu eşdeğer tapulara %75’e kadar varan konut kredisi vermekteydi. Eşdeğer tapu annan planından geçmektedir bu nedenle uluslararası hukukta kabul görmesi muhtemeldir.
     

Kaynak : https://nearan.be/